Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-42/04
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-42/04
Data
2004.08.03



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
hodowla koni
paliwo


Pytanie podatnika
1. Spółka prowadzi hodowlę koni (szczególny rodzaj działalności rolniczej), na którą składa się szereg czynności.
Które z wymienionych niżej czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług:
a. otrzymane nagrody z tytułu zajęcia odpowiedniej lokaty w chempionatach,
b. honorowe nagrody rzeczowe zdobywane na TWK Służewiec w Warszawie, Sopocie,
Partynicach takie jak : Puchar Prezydenta lub inne o podobnym charakterze przyznawane indywidualnie właścicielowi konia, trenerowi, dżokejowi i stajennemu,
c.nagrody pieniężne przyznane na wystawach zwierząt hodowlanych np. POLAGRA lub podobne, dotyczy to również bydła,
d. młode konie zanim zostaną włączone do hodowli muszą przejść próby oceny wartości użytkowej zwierząt przez wyspecjalizowanych trenerów prowadzących swoją działalność przy Torach Wyścigów Konnych. Właściciele koni otrzymują z tego tytułu zapłatę według regulaminu określonego przez TWK umownie nazwane wygranymi. Wysokość tej zapłaty związana jest z zajętą lokatą przez konkretnego konia pomniejszaną o opłatę za udział w konkretnej gonitwie na rzecz TWK.
2. Wyciąg ze świadectwa homologacji określa dopuszczalną ładowność samochodu z kratką 510 kg i 4 osoby. Wyliczając dopuszczalną ładowność samochodu z kratką według wzoru określonego w ustawie o podatku od towarów i usług tj. 357 kg + 4 osoby x 68 kg /357-272 =629. Do której wartości wynikającej ze świadectwa homologacji należy odnieść wyliczenie 629 kg ?. Zdaniem Stadniny wyciąg ze świadectwa homologacji określa dopuszczalną ładowność 782 kg wyliczoną jako 510 kg + (4x68kg) 272 kg.
Stadnina jest właścicielem samochodu marki Lublin (rok produkcji 1998), nie posiadającego świadectwa homologacji, którego dopuszczalna ładowność według dowodu rejestracyjnego wynosi 400 kg i 6 osób. Według naszego wyliczenia dopuszczalna ładowność wynosi 400 kg + 6 x 68kg = 808. W związku z tym, mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa, części zamiennych czy usług remontowych związanych z tymi pojazdami.


W art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określono, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i ich części oraz grunty, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Natomiast świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy ( art. 8 ust. 1 ustawy), w tym również:
1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
2.zobowiązanie do powstrzymania sie od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego we wniosku, Spółka będzie otrzymywała dotacje określone Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004r. w sprawie dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa ( Dz. U. Nr 72, poz. 655) tj. na dofinansowanie zadań z zakresu hodowli zwierząt, za zajęcie miejsca w próbach użytkowych koni 4-6 letnich, rozgrywanych podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni oraz za zajęcie miejsca przez konie czystej krwi arabskiej hodowli krajowej na krajowym pokazie hodowlanym – Chempionacie Polski afiliowanym przez Europejską Organizację Konia Arabskiego.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania stanowi obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. W świetle powyższego dotacje przyznawane na dofinansowanie kosztów zadań w zakresie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej (§2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnego rodzaju podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa) jako nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług lub dostarczanych towarów, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto, jak wynika z treści pisma Spółka otrzymuje także nagrody ( wygrane) pieniężne i rzeczowe zdobywane na Torach Wyścigów Konnych, na wystawach zwierząt hodowlanych, bądź w wyniku oceny użytkowej zwierząt.
Słownik Języka Polskiego PWN ( Warszawa 1988r., tom II, str. 259) definiuje nagrodę jako wyróżnienie moralne lub materialne za położone zasługi, osiągnięte wyniki; będące formą uznania lub wyróżnienia za dobre wyniki, osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, w zawodach itp. Nagroda ( czy wygrana) w momencie jej otrzymania nie jest powiązana ze świadczeniem konkretnej usługi lub dostawą towaru. W związku z tym nie może być uznana za wynagrodzenie za usługę po stronie podmiotu otrzymującego nagrodę. W związku z tym należy uznać, że otrzymanie nagrody nie jest czynnością wymienioną w art. 5 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast, ocena użytkowa zwierząt jako usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 01.42.10-00.10 – usługi związane z kryciem naturalnym i oceną wartości użytkowej zwierząt. Jak wynika z opisu zawartego w treści pisma ocena użytkowa zwierząt dokonywana jest przez odrębne podmioty uprawnione do prowadzenia działalności w tym zakresie. W związku z tym jest czynnością świadczoną przez te podmioty, a nie przez Spółkę.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy. W art. 86 ust. 3 ustawy mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru DŁ = 357 kg + n x 58 kg gdzie:
DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,
n – oznacza ilość miejsc ( siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc ( siedzeń) zgodnie z art. 86 ust.5 ustawy określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym .
W związku z powyższym, dopuszczalna ładowność winna być wyliczona zgodnie z zacytowanymi przepisami. Nie jest prawnie dopuszczalne ustalenie dopuszczalnej ładowności w sposób inny niż przedstawiony w poprzednim zdaniu.
Zgodnie z powołanym art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zapłaconego w cenie zakupionego paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego o ładowności niższej niż określona według wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy.Ponadto informuję, że z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak u podatnika świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla tego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi.
Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984r., zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. nr 6, poz. 35). Pierwsze świadectwa homologacji typu zostały wydane przez Ministra Komunikacji z datą 31 stycznia 1984r.. Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy do spraw transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot ( producenta, importera) dla którego zostało ono wydane.Od 1984r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych.
Bliższe informacje w kwestiach odpowiedzi na pytanie, czy dany typ pojazdu posiada polskie świadectwo homologacji ( lub świadectwo wydane w innym kraju europejskim uznawane w Polsce) może uzyskać w Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie.
Podatnik VAT, który odlicza podatek Vat naliczony od zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdu winien wiedzieć ( i to z całą pewnością), że eksploatowany przez niego pojazd objęty jest świadectwem homologacji obowiązującym w Polsce.
Dla organu podatkowego posiadanie dokumentu w formie świadectwa homologacji lub wyciągu ze świadectwa homologacji nie jest konieczne jeśli podatnik w inny sposób wykaże i udowodni, że pojazd objęty jest świadectwem homologacji, o którym mowa wcześniej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj