Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1317/81/MH/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1317/81/MH/04
Data
2004.06.28



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
materiały
roboty budowlano-montażowe
sprzedaż wysyłkowa
stawki podatku
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Z treści wystąpienia podatnika wynika, iż wykonuje on roboty budowlano – montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym polegające na wytworzeniu z własnego kamienia naturalnego parapetów, schodów i posadzek oraz ich montażu w budynkach mieszkalnych (PKOB 11). Spółka zawiera umowy na wykonanie np. parapetów z kamienia naturalnego wraz z ich montażem w mieszkaniach czy willach. Materiały do wykonania zlecenia opodatkowane są stawką podatku w wysokości 22% natomiast usługa wg stawki 7%.
Sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych Spółka ewidencjonuje przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W przedmiotowej sprawie wątpliwości podatnika dotyczą:
1. prawidłowego opodatkowania świadczonych usług a konkretnie:
- czy przedmiotowa usługa winna być opodatkowana w całości stawką podatku właściwą dla zadania, czyli w tym wypadku 7%, czy też winny być osobno zafakturowane zużyte materiały własne według stawki 22% a osobno robocizna według stawki 7% ?
- jak w przypadku odrębnego opodatkowania materiałów oraz usługi montażu prawidłowo ustalić moment powstania obowiązku podatkowego ?
2. obowiązku ewidencjonowania za pośrednictwem kasy fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będących obywatelami państw członkowskich w przypadku gdy osoby te odbierają towar w Polsce lub jest on im dostarczany przez Spółkę transportem własnym albo zleconym.


Ad.1
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustaw.
Zatem o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towarów, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.
Obowiązek prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (w tym również w zakresie klasyfikacji) ciąży na podatniku. Organy podatkowe nie posiadają uprawnień do dokonywania klasyfikacji statystycznych wyrobów i usług. Zatem Strona mając wątpliwości w zakresie klasyfikacji produkowanych towarów lub świadczonych usług winna wystąpić do Urzędu Statystycznego Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, o ustalenie odpowiedniej klasyfikacji.
Jednocześnie tut. organ zauważa, iż w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r., zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust. 12 ww. ustawy, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przy czym pod pojęciem „obiekty budownictwa mieszkaniowego” rozumie się, w myśl art. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast materiały budowlane od 1 maja 2004 roku, w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowane są podstawową stawka podatku w wysokości 22%.
Reasumując w sytuacji, gdy przedmiotem świadczenia jest usługa budowlana polegająca na wykonaniu oraz montażu parapetów czy schodów w budynku mieszkalnym, całość usługi (wraz z użytymi materiałami) winna być opodatkowana, zgodnie z powołanym wyżej art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obniżoną stawką podatku w wysokości 7%. Natomiast, gdy przedmiotem sprzedaży są towary winny być one opodatkowane stawką podatku właściwa dla danego towaru.
Ad.2
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem ustawodawca nakłada dodatkowe obowiązki. Między innymi, stosownie do przepisu art. 109 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących czynności wyłącznie zwolnione oraz zwolnionych od podatku, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Przy czym, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani, w myśl art. 111 ust. 1 przedmiotowej ustawy, prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zdaniem tutejszego organu powołane przepisy wskazują, iż obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych dotyczy sprzedaży, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tj. sprzedaży, dla której miejscem świadczenia jest Polska.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka dokonuje sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej obywateli państw Unii Europejskiej, które to osoby bądź odbierają towar osobiście bądź jest on wysyłany przez firmę za granicę transportem własnym lub zleconym.Miejsce świadczenie przy dostawie towarów regulują przepisu rozdziału 1 działu V (art. 22 – art. 24) ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie ze wskazanymi przepisami ustawodawca określił pięć rodzajów dostaw i miejsca ich opodatkowania:
1. dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią (art. 22 ust. 1 pkt 1),
2. dostawę towarów niewysyłanych ani nietransportowanych, czyli niezmieniających położenia w związku transakcją (art. 22 ust. 1 pkt 3),
3. dostawę towarów instalowanych lub montowanych, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez podatnika dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz (art. 22 ust. 1 pkt 2),
4. dostawę towarów na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie transportu pasażerów wykonywanej na terytorium Wspólnoty (art. 22 ust. 1 pkt 4),
5. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju (art. 23) i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju (art. 24).
W przypadku dostaw towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią przyjęto zasadę, że są one opodatkowane w miejscu, w którym towary znajdują się w momencie wysyłki lub transportu do nabywcy (w kraju rozpoczęcia dostawy). Zatem w sytuacji, gdy obywatel państwa członkowskiego np. Niemiec odbiera towar osobiście sprzedaż ta podlega opodatkowaniu w Polsce wg stawki właściwej dla sprzedawanego wyrobu i winna zostać ona zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Natomiast dla sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, przez którą rozumie się, zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy, dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz:
a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej nie będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczenia wewnątrz wspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub
b) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu nie będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, przyjętą zasadą jest (art. 23 ust. 1) że podlega ona opodatkowaniu (jest dokonana) na terytorium kraju przeznaczenia dla wysyłanych (transportowanych) towarów, a więc miejscem opodatkowania towaru przesłanego przy tej sprzedaży, np. z Polski do Niemiec – są Niemcy. W takim wypadku polski podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w swoich rejestrach w Polsce, lecz musi się zarejestrować jako podatnik VAT w Niemczech i tam tę dostawę opodatkować. Należy zauważyć jednakże, iż nie w każdym przypadku sprzedaży wysyłkowej z kraju za miejsce świadczenia uznaje się kraj przeznaczenia wysyłanych wyrobów. W art. 23 ust. 2 ustawy postanowiono, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski dostawę towarów uznaje się za dokonana na terytorium kraju, czyli opodatkowuje się w Polsce, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego, w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku, od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.
Biorąc pod uwagę powyższe sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, w sytuacji gdy miejscem dostawy jest terytorium państwa nabywcy towarów, nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pośrednictwem kasy fiskalnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj