Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
PP3/443-15/38748/2004/JM
z 30 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-15/38748/2004/JM
Data
2004.04.30



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
atest
podwykonawstwo
sprzęt rehabilitacyjny
stawki podatku
zlecenia


Pytanie podatnika
Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na produkcję wyrobów rehabilitacyjno-leczniczych, w transakcjach pomiędzy podmiotami, w przypadku zlecenia wykonania tych wyrobów podwykonawcom?


Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podstawową stawką podatku VAT jest stawka 22%, zastrzeżeniem ust. 1a, 2 i 3.

Ustawa o podatku VAT różnicuje stawki podatku VAT w zależności od rodzaju usług, które są świadczone oraz towarów, które są produkowane.

Decydujące znaczenie w zakresie prawidłowego wskazania stawki podatku VAT na określoną usługę ma klasyfikacja dokonana w oparciu o klasyfikację wyrobów i usług. Spółka (na podstawie kwalifikacji Urzędu Statystycznego w Katowicach PKWiU: 33.10.16-53.20), zastosowała wobec wyprodukowanych wyrobów rehabilitacyjno-leczniczych, przeciwodleżynowych, na bazie skóry, bawełny oraz łuski gryki stawkę 0%. Taką klasyfikację w przedmiotowej sprawie Podatnik załączył do wniosku.

Należy jednakże zwrócić uwagę na treść przepisu § 59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Z ww. przepisu wynika bowiem, że obniżona do wysokości 0% stawka podatku ma zastosowanie do sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych posiadających właściwe atesty, jednostek upoważnionych do ich wydawania, stwierdzające działalność rehabilitacyjną tych wyrobów (zał. Nr 2 do rozporządzenia, poz. 38).

Zauważa się, iż obecnie nie ma jednostek upoważnionych do wydawania atestów stwierdzających rehabilitacyjne działanie określonych wyrobów.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że przepis dotyczący wyrobów rehabilitacyjnych, o których mowa w pozycji 38 załącznika Nr 2 cyt. rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. ma zastosowanie tylko do wyrobów rehabilitacyjnych, którym w okresach wcześniejszych upoważnione jednostki wydały stosowne atesty.

Również przepis dotyczący wyrobów rehabilitacyjnych, o których mowa w poz. 45 zał. Nr 3 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług, ma zastosowanie tylko do wyrobów rehabilitacyjnych, którym w okresach wcześniejszych upoważnione jednostki wydały atesty stwierdzające ich działanie rehabilitacyjne.

Jeżeli zatem podatnik sprzedaje wyroby, które uzyskały w poprzednich okresach ww. atesty, to stawka podatku VAT wynosi 0% na podstawie ww. przepisu § 59 pkt 2 ww. rozporządzenia.

W sytuacji, gdy świadczona usługa, tu: produkcja wyrobów rehabilitacyjno-leczniczych,

przeciwodleżynowych, na bazie skóry, bawełny oraz łuski gryki, podlega opodatkowaniu ze stawką 0%, bez znaczenia, dla wysokości stawki podatku VAT jest, czy świadczącym tę usługę jest podmiot bezpośrednio podpisujący umowę na realizację świadczenia (tu: z Narodowym Funduszem Zdrowia), czy też jego podwykonawca. Istotą bowiem ustawy o podatku VAT, jest opodatkowanie sprzedaży towarów i odpłatnego świadczenia usług, wynikające z art. 2 ust. 1, z zastosowaniem odpowiednich stawek podatku VAT. Kryterium obligującym do wyboru stawki, jest rodzaj sprzedawanego towaru czy też świadczonej usługi, tj. kryterium przedmiotowe, nie zaś podmiot, który sprzedaje opodatkowany towar lub świadczy określoną usługę, tj. kryterium podmiotowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj