Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PBIII-1/415/W-88/EC/04
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBIII-1/415/W-88/EC/04
Data
2004.08.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
działka pod budowę
kasa mieszkaniowa
kasa oszczędnościowo-budowlana
podatek dochodowy od osób fizycznych
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
1.W jakim czasie do zakończenia umowy zawartej z Kasą Mieszkaniową BPH S.A. w Krakowie będziecie Państwo mogli wydatkować pieniądze zgromadzone w Kasie aby nie stracić prawa do ulgi;
2.Czy sytuacja w zakresie czasu wydatkowania oszczędności zgromadzonych w Kasie zmieniłaby się w przypadku przedłużenia okresu oszczędzania;
3.Proszą Państwo również o udzelenie informacji na temet celów mieszkaniowych, na które mogą zostać przeznaczone oszczędności zgromadzone w Kasie -w szczególności interesuje Państwa przeznaczenie zgromadzonych środków na zakup działki częściowo budowlanej i cęściowo rolnej (zagrodowej) oraz działki siedliskowej (z domem mieszkalnym).


Stosownie do art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r.Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr.137,poz.926 z póź.zm.)Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uprzejmie informuje:

Przepis art.27a ust.13 pkt. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz.U.z 2000r.,Nr.14,poz.176 z póź.zm.)w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r.stanowi,że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej a następnie :
1.)wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej,z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzącym tę kasę,
2.)przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich,z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych-do dochodu lub podatku należnego za rok,w którym zaistniały te okoliczności obowiązany jest doliczyć kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.Cytowany przepis ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r.-stosowanie do postanowień art.6 ust.1 ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 listopada 2001r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne(Dz.U.Nr.134,poz.1509).

Wykładnia art.27a ust.13 pkt.4 ustawy o podatku dochodowym wskazuje,iz w sytuacji gdy podatnik po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej,to jest obowiązany wydatkować je w tym samym roku podatkowym,w którym nastąpiło ich wycofanie.

Jeżeli do wycofania przez Państwa oszczędności dojdzie w miesiącu grudniu 2004r.-pieniądze muszą być wydatkowane do końca grudnia br.Jeżeli natomiast zgromadzone oszczędności zostaną postawione przez bank do Państwa dyspozycji na początku 2005 roku,to będą Państwo mieli blisko rok na ich wydatkowanie (pieniądze muszą być wydane do końca 2005roku).Umowne przedłużenie okresu systematycznego oszczędzania (np.do 31.01.2005r.)lub też postawienie zgromadzonych oszczędniści do Państwa dyspozycji w 2005r. spowoduje wydłużenie okresu na sfinalizowanie inwestycji mieszkaniowej.Urząd nadmienia ,iż ulgą podatkową mogą zostać objęte wyłącznie wpłaty dokonane do upływu terminu systematycznego oszczędzania wynikającego z postanowień umowy o kredyt kontraktowy zawartej przed 31 grudnia 2001 roku,tj. w Państwa przypadku-wpłaty dokonane do końca listopada 2004r.

Stosownie do postanowień art.8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw(Dz.U.Nr.133,poz.654 z późn.zm.)celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe ,tj.
1)nabycie,budowę,przebudowę rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego,stanowiącego odrędną nieruchomość ,
2)uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3)remont domu albo lokalu,o którym mowa w pkt. 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4)spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt.1-3,
5)nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego,w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z cytowanych przepisów wynika , że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej należy przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania.

Przepisy ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego,uwzględniają jako cel systematycznego oszczędznia nabycie działki lub jej części pod budowę domu jadnorodzinnego lub budynku mieszkalnego,ale pod warunkiem, że w momencie zakupu będzie to działka budowlana.

Zgodnie z art.4 pkt 3a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomości (Dz.U.z 2000r.,Nr.46 poz.543 z późn.zm.)oraz w myśl art.2 pkt 12 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.Nr.80,poz.717),przez działkę budowlaną-należy rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość,cechy geometryczne,dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego .Przeznaczenie przez Podatnika wycofanych środków pieniężnych na zakup działki ,która w momencie zakupu nie jest działką budowlaną (a np.rolną, czy siedliskową )-nie jest zgodnie z celami systematycznego oszczędzania określonymi w ustawie z dnia 26.10.1995r.Jak zatem wynika z powołanych wyżej przepisów i przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego -jedynie środki pieniężne wydatkowane na zakup wydzielonej działki budowlanej będą spełniały dyspozycje pkt 5 ust. 2 art.8 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego oraz o zmianie niektórych ustaw.

Natomiast wydatkowanie środków zgromadzonych w kasie na nabycie przez Państwa domu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość będzie zgodne z celami systematycznego oszczędzania w rozumieniu pkt 1 powołanego wyżej przepisu ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj