Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-1/415/6/2004/JM
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/415/6/2004/JM
Data
2004.09.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Dowody

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adnotacja
dowód
koszty uzyskania przychodów
najem
postępowanie dowodowe
protokół
przesłuchanie
strony
świadkowie
zasady ogólne postępowania podatkowego


Pytanie podatnika
  1. Czy notatka służbowa sporządzona przez pracownika organu podatkowego może stanowić dowód w postępowaniu podatkowym?
  2. Jakie wydatki związane z najmem lokali stanowią koszt uzyskania przychodu?


Dla rozwiązania podniesionej kwestii mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Odnośnie form utrwalania czynności postępowania przez organy podatkowe oraz postępowania dowodowego, informuję:

W myśl art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, jako dowód, należy dopuścić wszystko co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności, jak stanowią przepisy art. 181 ww. ustawy dowodami mogą być księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 284a § 3, art. 284b § 2 i art. 288 § 2, oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe. W świetle przepisów Ordynacji podatkowej, system środków dowodowych nie jest zamknięty. Przepis art. 181 Ordynacji podatkowej nie wylicza bowiem enumeratywnie wszystkich możliwych i dopuszczalnych dowodów, jakimi może posłużyć się organ podatkowy w celu ustalenia stanu faktycznego. Jedyną granicą wyznaczającą dopuszczalność środków dowodowych jest ich zgodność z prawem.

W myśl art. 172 § 1 Ordynacji podatkowej, organy podatkowe mają obowiązek sporządzania protokołów z każdej czynności postępowania, mającej istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba, że czynność została w inny sposób utrwalona na piśmie. Stosownie do art. 177 czynności organu podatkowego, z których nie sporządza się protokołu, a które mają znaczenie dla sprawy lub toku postępowania, utrwala się w aktach w formie adnotacji podpisanej przez pracownika dokonującego tych czynności.

Stosownie do przepisów art. 188 i art. 190 ustawy Ordynacja podatkowa strona może zażądać przeprowadzenia dowodu a organ podatkowy uwzględniając to żądanie zawiadamia stronę o terminie i miejscu przeprowadzenia dowodu.

Odnośnie kosztów najmu lokali, wyjaśniam:

Art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wymienia najem jako odrębne źródło przychodu. Dochodem z tego źródła jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W odniesieniu do przychodów z najmu ma zastosowanie ogólna definicja kosztu podatkowego, zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którą kosztami z tego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Z przepisu tego wynika, iż podatnik osiągający przychody z najmu może pomniejszać je o takie koszty, dla których istnieje związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.Z treści zapytania wynika, że jest Pani właścicielką nieruchomości wraz z budynkiem mieszkalnym, w którym mieszka córka z rodziną i w którym wynajmuje Pani pokoje. Sposób rozliczania kosztów związanych z najmem powinien wynikać bezpośrednio z umowy najmu. Umowa najmu z reguły określa stronę zobowiązaną do ponoszenia poszczególnych opłat związanych z utrzymaniem wynajmowanego lokalu mieszkalnego. Dla wynajmującego wydatki eksploatacyjne stanowić będą koszt uzyskania przychodu jedynie wtedy, gdy w umowie zobowiązał się on do ich ponoszenia. W przypadku gdy wydatkami tymi obciążony zostaje najemca, nie mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodu wynajmującego. Zasada ta dotyczy również wydatków związanych z bieżącymi naprawami oraz remontami wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę fakt, że w budynku mieszka nieodpłatnie Pani córka z rodziną to stosownie do przepisów art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu może Pani zaliczyć jedynie wydatki dotyczące wynajmu pozostałych pokoi mające związek przyczynowo-skutkowy z uzyskanym przychodem z tego tytułu.

Odnośnie zaś podatku od nieruchomości należy zauważyć, że wydatek ten ponosi Pani niezależnie od tego, czy daną nieruchomość wynajmuje czy pozostawia niewykorzystaną. W tym przypadku brak jest związku pomiędzy tymże wydatkiem a poniesionym przez Panią przychodem z tytułu najmu pokoi, a więc nie stanowi on kosztu uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj