Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-691/04/CIP/01
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-691/04/CIP/01
Data
2004.07.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
stawki podatku
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe


Pytanie podatnika
1. Czy jest podatnikiem VAT podmiotowo i przedmiotowo zwolnionym, oraz jaką stawką opodatkowane są wykonywane przez niego usługi?2. Czy ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w/w usług za pomocą kasy rejestrującej?


Spółka cywilna rozpoczęła działalność gospodarczą 16 lipca 2003r. W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi ratownictwa wodnego oraz szkoleniowe w zakresie sportów, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.62.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Ad.1)
Podatnik, który w oparciu o poprzednie obowiązujące przepisy korzystał ze zwolnienia podmiotowego w 2003r., może od 1 stycznia 2004r. być nadal podatnikiem zwolnionym, jeżeli jego obroty uzyskane w 2003r. nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 10.000,00 EURO. Na rok 2003 kwota ta po przeliczeniu na złote wyniosła 40.900,00zł. Jednakże w sytuacji, gdy podatnik rozpoczął działalność w trakcie roku podatkowego, kwota ta ulega obniżeniu.

Zwolnienie to jednak nie obowiązuje bezwarunkowo przez cały rok 2004 ponieważ zgodnie z art. 113 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535), podatnik traci prawo do niego w momencie przekroczenia w trakcie roku granicznej kwoty 45.700,00zł (obowiązującej na 2004r.). Obowiązek podatkowy powstaje wtedy z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę.

Ustalenie wartości obrotów należy dokonać zgodnie z art. 113 ust. 2 ustawy, w myśl którego do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Odnośnie zwolnienia przedmiotowego wymienionych przez podatnika usług ratownictwa wodnego oraz szkolenia w zakresie sportów (PKWiU 92.62) należy stwierdzić, iż ze zwolnienia z podatku VAT korzystają wymienione w poz. 11 załącznika Nr 4 do ustawy, usługi związane z rekreacją i sportem (PKWiU ex 92) z wyłączeniem usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61) oraz wstępu na imprezy sportowe.

Według PKWiU, działalność związana ze sportem sklasyfikowana jest w grupowaniu 92.6 i obejmuje (z uwzględnieniem w/w wyłączeń dotyczących działalności i wstępu na imprezy) następujące usługi:

  • usługi związane z promowaniem imprez sportowych - PKWiU 92.62.11-00.00
  • usługi związane z organizowaniem imprez sportowych - PKWiU 92.62.12-12-00.00
  • usługi indywidualnych sportowców, sędziów, trenerów prowadzone na własny rachunek - PKWiU 92.62.13-00.00
  • usługi w zakresie szkolenia w różnych dziedzinach sportu – PKWiU 92.62.13.00.00

Wymienione powyżej usługi zwolnione są z podatku, ale wyłącznie po spełnieniu określonego przez ustawodawcę warunku, a mianowicie tylko wtedy, gdy są świadczone przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

W przypadku gdy powyższy warunek nie jest spełniony, to usługi związane ze sportem podlegają opodatkowaniu stawką podstawową tj. 22%.

Ad.2) Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kas rejestrujących dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Jednakże Minister Finansów wykorzystując uprawnienia zawarte w art. 29 ust. 3 pkt. 2 „starej” ustawy o VAT oraz art. 111 ust. 7 pkt.3 nowej ustawy, w wydanym przez siebie rozporządzeniu z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwolnienie te można podzielić na dwie grupy :

  • zwolnienia podmiotowe (zwalniające podatnika z obowiązku ewidencjonowania w zakresie całej działalności),
  • zwolnienia przedmiotowe (zwalniające z ewidencjonowania tylko określone czynności).

Zwolnienie podmiotowe ze względu na obroty dotyczy podatników, których obroty na rzecz osób fizycznych nie przekroczyły w 2003r. kwoty 40.000,00zł. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000,00zł z działalności, o której mowa w art. 29 ust.1 „starej” ustawy - §3 ust.1 pkt.3 i ust.7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 234 poz. 1971 ze zm.)

Zwolnienie przedmiotowe wynika z przepisu §2 pkt.1 rozporządzenia w/w, który stanowi, iż zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2004r.- czynności wymienione w załączniku Nr 1 do rozporządzenia . W poz. 40 załącznika nr 1 wymienione zostały usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem.

W przedstawionym stanie faktycznym, należy stwierdzić, iż podatnik wykonując usługi sklasyfikowane wg symbolu PKWiU 92 nie ma obowiązku ewidencjonowania tych usług na kasie rejestrującej do 31 grudnia 2004r..



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj