Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
III MUS WV/443/233/2004/HZ
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III MUS WV/443/233/2004/HZ
Data
2004.09.07



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja importera
homologacja producenta
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki dotyczy wyjaśnienie, czy nie posiadając dokumentów homologacji dla samochodów ciężarowych – specjalnych można dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu paliw silnikowych


Spółka jest właścicielem samochodów ciężarowych – specjalnych przeznaczonych do transportu mleka oraz wyrobów mleczarskich, do których nie posiada dowodów homologacji lub dokumentów zwalniających z obowiązku jej posiadania.Zakup w/w samochodów nastąpił w latach 1975-1988r i podstawą ich rejestracji były faktury zakupu. Z przedłożonych dowodów rejestracyjnych wynika, że są to samochody ciężarowe marki „Star 200” produkcji FSC w Starachowicach z określoną ładownością od 4000 do 6000 kg i ilością miejsc siedzących do dwóch.

Pytanie Spółki dotyczy wyjaśnienie, czy nie posiadając dokumentów homologacji dla samochodów ciężarowych – specjalnych można dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu paliw silnikowych

Ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535) wprowadzono przepisy uzależniające prawo do odliczenia podatku zawartego w cenie paliwa od rodzaju samochodu do którego jest zakupione paliwo.Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się między innymi do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: dopuszczalna ładowność (DŁ) = 357kg + ilości miejsc (siedzeń) łączenie z miejscem dla kierowcy (n) x 68 kg.Jeżeli zatem będzie to paliwo do samochodu o ładowności niższej niż określona według powyższego wzoru, podatek od zakupionego paliwa nie podlega odliczeniu.Z przepisów zawartych w art. 86 w/w ustawy nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem. W praktyce takim dokumentem powinien dysponować importer lub producent danej marki pojazdu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj