Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-87/04/DG
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-87/04/DG
Data
2004.07.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
antyki
faktura
kasa rejestrująca
marża


Pytanie podatnika
Jakie elementy powinny znajdować się na paragonie fiskalnym oraz na fakturze w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich?


1. Na podstawie przepisu § 5 ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002r. W sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 oraz z 2003r. Nr 152, poz. 1481) - zmienionego rozporządzeniem z dnia 23.04.2004r. (Dz.U. Nr 85, poz. 798) wynika, iż podatnicy dla których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywanie usług w ramach umowy agencyjnej , zlecenia , pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze bądź też marża, prowadząc ewidencję obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących muszą ewidencjonować całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej w imieniu innych podatników.

Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535) wprowadziła specjalną procedurę określenia podstawy opodatkowania dla realizowania dostaw, np. towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków – jako marżę, którą stanowi różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług.

Zatem, zgodnie z w/cyt. przepisem § 5 ust. 5 rozporządzenia z dnia 23.04.04r. Podatnicy, dokonując sprzedaży własnej lub prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych zobowiązani są do ewidencjonowania całej wartości sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, natomiast podstawę opodatkowania, którą jest np. marża – kwota należna z tytułu dostawy towaru pomniejszona o kwotę podatku, oblicza się na podstawie zaewidencjonowanego obrotu.

Wobec powyższego – nie zachodzi potrzeba wykazywania na paragonie fiskalnym: marży lub innej postaci wynagrodzenia z tyt. sprzedaży dzieł sztuki, towarów używanych. Paragony fiskalne powinny zawierać elementy określone w § 4 , ust. 1, pkt. 6 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002r.

2. Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Zgodnie z art. 120 ust. 16 w/w ustawy podatnik o którym mowa wyżej nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża.

    Natomiast § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, określa dane jakie powinny zawierać faktury dokumentujące czynności których podstawą opodatkowania jest marża zgodnie z art. 120 ustawy. Są to następujące dane:
  • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  • numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (NIP nabywcy nie jest konieczny, gdy jest on osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej),
  • dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok sprzedaży oraz data wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako “Faktura VAT”, a w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym miesiąc i rok sprzedaży,
  • nazwa towaru lub usługi,
  • jednostka miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
  • kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.Oraz wyrazy “VAT marża”.Ponadto tut. organ podatkowy stwierdza, iż rozporządzenie nie określa w którym miejscu na fakturze należy umieścić wyrażenie “VAT marża”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj