Interpretacja Urzędu Skarbowego w Goleniowie
PB/415/WM/10/2004
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415/WM/10/2004
Data
2004.11.26



Autor
Urząd Skarbowy w Goleniowie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania

Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
darowizna
płatnik
podatek należny
pracownik
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy pieniądze pochodzące ze składek pracowników innych nadleśnictw z przeznaczeniem na koszty leczenia i rehabilitacji pracownika, które wpłynęły na konto Nadleśnictwa w odpowiedzi na apel podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem od spadków i darowizn?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Goleniowie, na pisemne zapytanie podatnika z dnia 19 października 2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawili stan faktyczny z którego wynika, że podatnik jest pośrednikiem w zebraniu pieniędzy od pracowników innych Nadleśnictw z przeznaczeniem na koszty leczenia i rehabilitacji ich pracownika. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Goleniowie z zapytaniem czy pieniądze pochodzące ze składek pracowników innych Nadleśnictw z przeznaczeniem na koszty leczenia i rehabilitacji ich pracownika, które wpłynęły na konto podatnika w odpowiedzi na ich apel – podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem od spadków i darowizn.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż w świetle przepisów art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn – pieniądze pochodzące ze składek pracowników są wolne od podatku od spadków i darowizn oraz nie powinny stanowić również podstawy do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przez podatnika, które jest tylko pośrednikiem w gromadzeniu i wypłacie tych pieniędzy.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 9 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) oraz art. 2 ust. 1 pkt 3 i art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Umowa darowizny uregulowana jest w kodeksie cywilnym od art. 888 do art. 902. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Świadczenie jest bezpłatne tylko wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę ani w chwili dokonania darowizny ani też w przyszłości (wyrok NSA z 27 sierpnia 1997 roku III SA 34/96).

Ustawa nie narzuca sposobu przekazania darowizny. Można zrobić to bezpośrednio bądź też przez pośredników, tak jak miało to miejsce w przypadku podatnika, które wystosowało „Apel” – istotne jest natomiast, że darowizna dochodzi do skutku poprzez wydanie przedmiotu darowizny i przeniesienie praw własności na obdarowanego.

Darczyńcami są pojedyncze osoby fizyczne (pracownicy poszczególnych Nadleśnictw), które przekazały obdarowanemu jednostkowo kwotę nie przekraczającą 4 902 zł – co zwalnia od opodatkowania w III grupie podatkowej zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy. Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej do której zaliczony jest nabywca – w przypadku osób obcych, nabywców zalicza się do grupy III.

Pracodawca obdarowanego – podatnik – organizator zbiórki pieniędzy i pośrednik w przekazaniu zebranej kwoty pracownikowi, nie był obowiązany do wypełnienia obowiązków płatnika w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na zapis art. 2 ust. 1 pkt 3 wyżej powołanej ustawy, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Świadczenia, od których pracodawca (zakład pracy) jest obowiązany obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, ustawodawca wymienił w przepisie art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to przychody od tych zakładów ze stosunku służbowego, ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj