Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-29/04
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29/04
Data
2004.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
fundusz unijny
inwestycje
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy
zryczałtowany zwrot podatku
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy rolnik ryczałtowy ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług w systemie tego podatku lub poza nim w związku z realizowaną przez niego inwestycją ?


Na podstawie art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. /, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 10 listopada 2004 r , uzupełnionym pismem z dnia 15 i 24 listopada 2004 r , dotyczącym wyjaśnienia czy rolnik ryczałtowy ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług w systemie tego podatku lub poza nim w związku z realizacją przez niego inwestycji.

Jak wynika z treści ww pisma posiada Pan status rolnika ryczałtowego. Od dnia 8 września 2004 r. zaprzestał Pan wykonywania działalności remontowo – handlowej dotyczącej sprzętu rolniczego – kupna, sprzedaży, komisu, remontu oraz wykonywania czynności w zakresie handlu środkami do produkcji rolnej, artykułami spożywczo-przemysłowymi, usług transportowych podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W okresie lipiec – wrzesień realizował Pan w swoim gospodarstwie rolnym inwestycję polegającą na wykonaniu fundamentów pod zbiornik BIN do magazynowania zboża i podnośnik kubełkowy, żmijki rozładowującej, połączeń technologicznych oraz montażu powyższych urządzeń.

W ww piśmie stwierdza Pan, iż prowadząc gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy nie miał Pan możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od poczynionej inwestycji. Wyjaśnia Pan także, że wykonując działalność gospodarczą do dnia 8 września 2004 r , z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczał się Pan na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów. Ponadto informuje Pan, że podatek od towarów i usług zawarty w nabytych towarach i usługach w związku z inwestycją realizowaną w prowadzonym przez Pana gospodarstwie rolnym nie został rozliczony w deklaracjach podatkowych VAT-7 oraz nie został uwzględniony jako koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym.

Natomiast w uzupełnieniu pisma z dnia 24 listopada 2004 r. podaje Pan, iż wyprodukowane w gospodarstwie rolnym produkty rolne są sprzedawane podatnikom podatku od towarów i usług, a obrót na rzecz tych podmiotów stanowi 99 % ogólnej wartości sprzedaży. W piśmie uzupełniającym informuje Pan również, że umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na inwestycję zawarł Pan w dniu 11 czerwca 2004 r. Wg Pana, będąc rolnikiem ryczałtowym nie ma Pan możliwości odzyskania podatku od towarów i usług od dokonywanej inwestycji w systemie tego podatku i poza nim.

Z akt będących w posiadaniu tut. Urzędu wynika, że nie jest Pan zarejestrowany jako czynny lub zwolniony podatnik podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 / zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Rolnikiem ryczałtowym, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 19 powyższej ustawy, jest rolnik dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W myśl art. 88 ust. 4 ww ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 tej ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 115 ww ustawy rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostaw produktów rolnych dla podatnika podatku od towarów i usług, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabycia niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5 % kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionej przez Pana sytuacji faktycznej tut. organ podatkowy informuje, że choć nie posiada Pan statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług, to jako rolnikowi ryczałtowemu przysługuje Panu zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług, na mocy art. 115 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem, w tym również z tytułu inwestycji w postaci budowy zbiornika zbożowego realizowanej w ramach Programu SAPARD. Kwota tego zwrotu jest Panu wypłacana przez nabywcę płodów rolnych będącego podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem zryczałtowany zwrot podatku stanowi dla Pana odzyskiwany podatek od towarów i usług w systemie tego podatku. Wobec powyższego tut. organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska w zakresie niemożności odzyskania podatku od towarów i usług w systemie tego podatku w związku z realizacją inwestycji w postaci budowy zbiornika zbożowego.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, że niniejszej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia i w przypadku jego zmiany nie będzie ona obowiązywać.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj