Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PP/443/55/04
z 25 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/55/04
Data
2004.08.25



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
antyki
likwidacja działalności
marża
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy - w przypadku prowadzenia działalności polegającej na skupie antyków od osób fizycznych – podatnik będzie musiał objąć podatkiem VAT wszystkie towary zakupione przed 1 maja 2004 r. czy tylko te zakupione po tej dacie. Czy w przypadku zlikwidowania działalności gospodarczej podatnik będzie zmuszony zapłacić podatek VAT od nie uzyskanej marży za nie sprzedane antyki?


W świetle art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Art. 113 ust. 5 ww. ustawy określa, iż jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty.

Obecnie podatnik jest zwolniony od podatku na podstawie ww. przepisu art. 113 ust. 1. Zatem nie mają do niego zastosowania przepisy art. 120, art. 173 i art. 174 ww. ustawy o VAT oraz przepisy § 1 pkt 8 i § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 145, poz.1541).

Z chwilą utraty zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy o VAT, zgodnie z ust. 5, opodatkowaniu będzie podlegać nadwyżka sprzedaży ponad 10 000 euro (w 2004 r. = 45 700 zł).

Zgodnie z art. 174 ww.ustawy o podatku od towarów i usług w przypadkach, o których mowa w art. 120, procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników, o których mowa w art. 120 ust. 4, po dniu 30 kwietnia 2004 r.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż procedurę opodatkowania marży, uregulowaną w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, można stosować wyłącznie w stosunku do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych po dniu 30 kwietnia 2004 r.

Odnosząc się do drugiej części zapytania zauważa się, że zaprzestanie działalności przez osobę fizyczną w okresie zwolnienia od podatku na podstawie ww. art. 113 ust. 1 nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ww. ustawy z 11.03.2004 r. (na podstawie art. 14 ust. 2). Obowiązek ten nie powstaje również u podatników stosujących do całości dokonywanych dostaw towarów procedurę marży, ponieważ przepisy art. 14 ust. 1 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (na podstawie art. 14 ust. 4), a zgodnie z art. 120 ust. 17 ustawy podatnik stosujący procedurę marży nie jest uprawniony do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. W przypadku gdy podatnik oprócz procedury marży stosuje również ogólne zasady opodatkowania, obowiązek podatkowy wynikający z ww. art. 14 ust. 1 powstaje w odniesieniu do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj