Interpretacja Urzędu Skarbowego w Goleniowie
PP/443/VAT/DS/49/04
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/VAT/DS/49/04
Data
2004.12.03



Autor
Urząd Skarbowy w Goleniowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych


Słowa kluczowe
faktura VAT
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Podatnika zadaje pytanie, czy prawidłowo wystawił fakturę VAT - RR dla rolnika ryczałtowego, przyjmując jako podstawę opodatkowania wartość netto usługi pomniejszoną o podatek dochody.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Goleniowie na pisemne zapytanie, udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w ramach prowadzonej działalności, zleciło rolnikowi (ryczałtowemu) wykonanie orki i siewu żyta na poletku zaporowym, które ma na celu zapobiec wzrostowi szkód łowieckich. Na tę okoliczność sporządzona została odpowiednia umowa o dzieło. Za wykonaną usługę rolnik wystawił rachunek, którego wartość pomniejszono o koszty uzyskania przychodu (20 %) i odpowiednio naliczono podatek według 19 % stawki wynikającej z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Usługa powyższa objęta była podatkiem ryczałtowym według 3 % stawki.

Podatnik stwierdza ponadto, iż na podstawie art. 115, art. 116 ust. 1 - 3 i ust. 5 – 10 oraz art. 117 ustawy o podatku od towarów im usług, wystawił fakturę VAT RR, której wartość netto stanowiła kwota wynikająca z wystawionego przez rolnika rachunku pomniejszona o podatek dochodowy i tym samym rolnikowi naliczono oraz zapłacono zryczałtowany zwrot podatku VAT według 5 % stawki. Informuje również, iż usługa ta posiada symbol PKWiU 01.41.11-00.

Na tle takich okoliczności faktycznych formułuje stanowisko, iż na podstawie ww przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prawidłowo wystawiło fakturę VAT RR.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 29, art. 115 ust. 1, art. 116 ust. 2, art. 118 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm prawa podatkowego skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika w sposób następujący:

Zgodnie art. 29 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Natomiast w myśl art. 115 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Art. 116 ust. 2 cytowanej ustawy mówi, że faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR” i zawierać co najmniej:

  1. Imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  2. Numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy,
  3. Numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną,
  4. Datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,
  5. Nazwy nabytych produktów rolnych
  6. Jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów,
  7. Cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
  8. Wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
  9. Stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku,
  10. Kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych,
  11. Wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwota zryczałtowanego zwrotu podatku,
  12. Wartość należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie,
  13. Czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Pkt 8 przytoczonego przepisu stanowi, iż „Faktura VAT RR” zawiera wartość nabytych produktów rolnych (dotyczy to również wykonanej usługi rolniczej – art. 118 ustawy o podatku od towarów i usług) bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku.

Wobec powyższego nabywca danej usługi od rolnika ryczałtowego zobowiązany jest wypłacić kwotę zryczałtowanego podatku od całej wartości usługi.

Zważywszy na wskazane powyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że Podatnik nieprawidłowo wystawił fakturę VAT RR, ponieważ nie uwzględnił całkowitej wartości nabytych usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj