Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnicy
PP 443-123/04
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-123/04
Data
2004.10.27



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnicy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa
produkty rolne
rezygnacja ze zwolnienia
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Kwestią budzącą wątpliwości Podatnika jest możliwość dokonywania w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług:
1) sprzedaży przez rolnika ryczałtowego który zrezygnował z przysługującego jemu zwolnienia od podatku od towarów i usług i dokonał rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług produktów rolnych nabywanych od innych rolników
2) oraz sprzedaży wyprodukowanej we własnym zakresie paszy innemu podmiotowi.


Pismem z dnia 27.09.2004 r. (data wpływu do U.S.: 27.09.2004 r.) Pan "X" zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych odnośnie podatku od towarów i usług.
Kwestią budzącą wątpliwości jest możliwość dokonywania w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług:

    1) sprzedaży przez rolnika ryczałtowego który zrezygnował z przysługującego jemu zwolnienia od podatku od towarów i usług i dokonał rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług produktów rolnych nabywanych od innych rolników
    2) oraz sprzedaży wyprodukowanej we własnym zakresie paszy innemu podmiotowi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy na mocy art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług uprzejmie wyjaśnia, iż stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Ustawa definiuje pojęcie działalności gospodarczej w art. 15 ust. 2 stanowiąc iż obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złożyła zgłoszenie rejestracyjne (art. 15 ust. 4).
Przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    2) eksport towarów;
    3) import towarów;
    4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawa określa jako terytorium kraju terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na wstępie Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/ zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Zatem wyłącznie dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywana przez rolnika ryczałtowego korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT bez względu na wielkość obrotu uzyskiwanego z tej sprzedaży. Natomiast działalność polegającą na skupowaniu produktów rolnych od rolników i dokonywaniu ich dalszej odsprzedaży oraz produkowaniu paszy i jej sprzedaży nie należy rozważać w kategoriach działalności rolniczej korzystającej z zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3. W zakresie tej działalności znajduje zastosowanie przepis art. 113 ustawy określający zwolnienie podmiotowe dla podatników wykonujących działalność gospodarczą ze względu na wielkość osiąganych obrotów ze sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.
W myśl ustawy:

    - produktem rolnym są towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy,
    - usługami rolniczymi są usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod określonymi warunkami wskazanymi w art. 43 ust. 3 i ust. 4 m.in.:

    1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł,
    2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2,
    3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 (dziennej ewidencji sprzedaży),
    4) prowadzenia przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia ewidencji sprzedaży.

Rolnik ryczałtowy który spełnił wymienione wyżej warunki i zrezygnował ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT staje się czynnym podatnikiem podatku od towarów usług rozliczającym ten podatek na zasadach ogólnych od całej działalności zarówno rolniczej jak i poza rolniczej.
W związku z tym dokonując zakupu produktów rolnych od rolnika ryczałtowego winien ten zakup udokumentować fakturą VAT bowiem zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.
Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR” i winna zawierać elementy wskazane w art. 116 ust. 2 i 3 ustawy. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku (art. 115 ust. 2 ustawy).Stosownie do przepisu art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.
Zatem dalsza odsprzedaż produktów rolnych wymienionych w załączniku nr 6 do ustawy przez czynnego podatnika podatku VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 3%.
W odniesieniu do drugiej części pytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy informuje, że na tle przepisów ustawy o podatku od towarów usług nie ma przeszkód prawnych dla dokonywania sprzedaży wyprodukowanej przez Pana paszy innemu podmiotowi gospodarczemu, czy też osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże dostawa ta nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dwóch powodów:

    1) nie dotyczy ona produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej (w rozumieniu ustawy o PTU produkcja paszy nie mieści się w pojęciu działalności rolniczej, którą zdefiniowano w art. 2 pkt 15)
    2) dokonuje tej dostawy czynny podatnik podatku od towarów i usług z uwagi na wcześniejszą rezygnację ze zwolnienia od opodatkowania.

Nadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy informuje, iż zasady fakturowania oraz ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego zawarte są w Dziale XI powołanej ustawy o PTU zatytułowanym „Dokumentacja”.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r., zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W myśl powołanego przepisu w celu ustalenia stawki podatkowej właściwej dla dostawy paszy należy ustalić symbol statystyczny produkowanego wyrobu. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy informuje, iż w związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844), zgodnie z którym do celów podatkowych nie dłużej niż do 31 grudnia 2005 r. nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). W celu uzyskania opinii w zakresie PKWiU należy zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Nadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy informuje, iż zasady fakturowania oraz ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego zawarte są w Dziale XI powołanej ustawy o PTU zatytułowanym „Dokumentacja”.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r., zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W myśl powołanego przepisu w celu ustalenia stawki podatkowej właściwej dla dostawy paszy należy ustalić symbol statystyczny produkowanego wyrobu. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy informuje, iż w związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844), zgodnie z którym do celów podatkowych nie dłużej niż do 31 grudnia 2005 r. nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). W celu uzyskania opinii w zakresie PKWiU należy zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj