Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
USI/415/27/7364/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI/415/27/7364/04
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
W dniu 06.12.2004r. nabyłem budynek mieszkalny wolnostojący w stanie surowym zamkniętym. Planuję wykonanie nastepujących prac: izolacja konstrukcji dachu, docieplenie stropów i stropodachu, wykonanie elewacji budynku, wykonanie węzła cieplnego.
Uważam, że koszty poniesione na wykonanie ww. prac będe mógł odliczyć od podatku w odpowiedniej wysokości z tytułu ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po przeanalizowaniu treści Pana pytania:

czy wydatki poniesione na izolację konstrukcji dachu, docieplenie stropów i stropodachu, wykonanie elewacji budynku i wykonanie węzła cieplnego w nowo nabytym budynku mieszkalnym (stan surowy- zamknięty) będą podlegały odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego udziela informacji zawierającej ocenę prawną stanowiska podatnika z przytoczeniem przepisów prawa – ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Zgodnie z zapisem art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2003r.) podatek dochodowy od osób fizycznych podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, przy czym przedmiotowe wydatki:

  • mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788) – art. 27a ust 17 ustawy,
  • zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt. 1 ustawy)
  • nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),
  • dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszczących się na terytorium Rzeczpospolitej polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy)

Za wymieniony w cytowanym art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy tytuł prawny do lokalu (budynku) uważa się między innymi:

  • własność,
  • umowę użyczenia,
  • umowę najmu lub dzierżawy

lub inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 06.12.2004r. aktem notarialnym nabył Pan budynek mieszkalny wolnostojący w stanie surowym zamkniętym. W budynku tym planuje Pan wykonanie następujących prac: izolację konstrukcji dachu, docieplenie stropów i stropodachu, wykonanie elewacji budynku i wykonanie węzła cieplnego.

Mając na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego i stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 30.12.2004r. należy stwierdzić, że:w przypadku gdy poniesie Pan w 2005r. wydatki na określony we wniosku zakres prac związanych z wykończeniem budynku mieszkalnego i wydatki te zostaną udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej będzie przysługiwało Panu prawo do skorzystania w zeznaniu rocznym za rok 2005 z ulgi podatkowej z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego w ramach przysługującego limitu (z uwzględnieniem dokonanych odliczeń w latach 2003-2004).


Limit odliczeń, przysługujący podatnikowi na lata 2003-2005 wynosi:

  • z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego – 4.725,00 zł,
  • z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub dokonał wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – 5.670,00 zł,
  • z tytułu remontu i modernizacji instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych, urządzeń gazowych – 6.615,00 zł

Mając na względzie powyższe, tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko w sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj