Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/185/PDI/2004/Z
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/185/PDI/2004/Z
Data
2004.10.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Deklaracje i zaliczki od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
książka
przychód z działalności wykonywanej osobiście
twórczość ludowa


Pytanie podatnika
Jak opodatkować dochód uzyskany z działalności polegającej na jednorazowym napisaniu książki ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach, stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) uznał, iż informacja udzielona Panu pismem z dnia 30.08.2004 r., znak: OG/005/185/PDI/2004 w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży książki Pana autorstwa, winna zostać zmieniona.

Prawidłowe stanowisko w przedmiotowej sprawie jest następujące:

Dochód uzyskany przez Pana z działalności polegającej na napisaniu książki dokumentującej wydarzenia historyczne, w których Pan uczestniczył, a następnie zlecenie jej wydania i sprzedaży nie nosi znamion działalności gospodarczej (ma charakter incydentalny, jednorazowy) i jako taki winien zostać zaliczony do przychodów z osobiście wykonywanej działalności literackiej – art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

Zgodnie z art. 13 pkt 2 powołanej powyżej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się między innymi przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe, przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Zgodnie z art. 44 ust. 3a podatnicy osiągający dochody, m. in. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 są obowiązani bez wezwania wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru.

Za dochód, o którym mowa w poprzednim zdaniu, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłacanych w danym miesiącu.

W myśl art. 22 ust. 9 cytowanej ustawy:
- pkt 3 - koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, ustala się w wysokości 50% uzyskanego przychodu (...),
- pkt 4 - koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 ustala się w wysokości 20% uzyskanego przychodu (...).

Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w w/w art. 22 ust. 9 pkt 1 do 4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Powyższe określa przepis art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczkę obliczoną w sposób jw. zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Przychody z w/w tytułu, pomniejszone o koszty określone zgodnie z wyżej cytowanym art. 22 należy wykazać w deklaracji PIT-53 i wpłacić zaliczkę na podatek, określoną zgodnie z w/w art. 44, w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto dochody.

Przedmiotowe dochody podlegają kumulacji z dochodami z pozostałych źródeł i należy je wykazać w zeznaniu rocznym.

W sytuacji natomiast, gdyby Podatnik zamierzał podjąć wykonywanie działalności, o jakiej była mowa powyżej w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły, tj. powtarzalny i stały, to przychody z tego tytułu można by uznać za przychody z działalności gospodarczej i opodatkować zgodnie z przepisami właściwymi dla tego źródła przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj