Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
USPD1/415/11/2005/II/ECZ
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPD1/415/11/2005/II/ECZ
Data
2005.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
organizacje pożytku publicznego
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy dokonana wpłata na rzecz Koła Zabrzańskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta pomniejsza należny podatek wykazany w zeznaniu podatkowym?


Z wniosku wynika, iż podatniczka w dniu 09.02.2005 r. wpłaciła kwotę 250,00 zł na rzecz Koła Zabrzańskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Podatniczka stoi na stanowisku, iż wpłata powyższa, spełniająca warunki określone w art. 27d ust. 2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), pomniejsza należny podatek, wykazany w zeznaniu podatkowym za 2004 rok, obliczony wg skali określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 27d ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 i wykazany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-4, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.Stosownie do postanowień art. 27d ust. 2 cytowanej ustawy zmniejszenie, o którym mowa w ust. 1, nie może przekroczyć kwoty 1% podatku za rok podatkowy obliczonego zgodnie z art. 27 i pomniejszonego zgodnie z art. 27a, 27b i 27c, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 6 ust. 2 i 4. Zmniejszenie, o którym mowa wyżej, nie dotyczy wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Zmniejszenie podatku stosuje się, jeżeli:

1. wpłata została dokonana od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia złożenia zeznania za 2004 r., nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania,

2. wpłata została udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego wynika: imię, nazwisko i adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata,

3. dokonane wpłaty nie zostały odliczone od dochodu, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy oraz od przychodu (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Warunki, jakie powinna spełniać organizacja pożytku publicznego zostały określone w art. 20 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.).

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 1 i 2 tej ustawy organizacja pozarządowa oraz podmioty, o których mowa w art. 3 pkt 2, wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskują status organizacji pożytku publicznego z chwilą wpisania do tego rejestru informacji o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20, na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 17, poz. 209 ze zm.), natomiast organizacja pozarządowa inna niż wymieniona w ust. 1 oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1, uzyskują status organizacji pożytku z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, na zasadach i w trybie określonym w ustawie, o której mowa w ust. 1.

Na liście organizacji pożytku publicznego Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta z siedzibą we Wrocławiu wraz z oddziałami terenowymi. Koło Zabrzańskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta z siedzibą w Zabrzu jest oddziałem terenowym.

Fakt dokonania wpłaty na rzecz utworzonej zgodnie z odrębnymi przepisami terenowej jednostki organizacyjnej organizacji pożytku publicznego jest podstawą do dokonania zmniejszenia podatku dochodowego w myśl zapisu art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonana w dniu 09.02.2005 r. wpłata spełnia wymogi powołanych wyżej przepisów, a zatem stanowisko podatniczki jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj