Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/005/2-41/2005/G
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/005/2-41/2005/G
Data
2005.01.31



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
komunikacja
przewóz dzieci
świadczenie pieniężne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów przewozu dzieci do szkoły stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60) zmienia informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni z dnia 29 grudnia 2004 roku nr PD/415-51/04, będącą odpowiedzią na zapytanie w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należności z tytułu zwrotu kosztów przejazdu dzieci i opiekuna do szkoły, gimnazjum lub ośrodka, wypłacanych rodzicom na mocy ustawy z dnia 7 września 1991 r. - O systemie oświaty (t. j. Dz. U. Nr 67 z 1996 r., poz. 329 ze zm.).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 9 ust. 1 tejże ustawy, podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów, od któryćh na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W przedmiotowej sprawie na szczególne uwzględnienie zasługuje art. 21 ust. 1 pkt 40 powołanej ustawy o podatku dochodowym. Przepis ten stanowi, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa, kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełnienia obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

W związku z powyższym, zgodnie z art 14a ust. 3 i art. 17 uśt. 3 i 3a powołanej ustawy o systemie oświaty, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Przepisy te dotyczą przewozu:
- dzieci sześcioletnich z domu do najbliższego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podst., jeżeli droga dziecka z domu do szkoły przekracza 3 km, - dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a także dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz
- innych dzieci, jeżeli droga dziecka z domu do szkoły przekracza 3 km (w przypadku uczniów klas I-IV szkół podst.) oraz 4 km (w przypadku uczniów klas V i VI szkół podst. oraz uczniów gimnazjów).

Z pisma Miejskiego Zespołu Edukacji w Bochni wynika, że Gmina Miasta Bochnia refunduje rodzicom koszty przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej. Wobec powyższego należy stwierdzić, że wypłacone należności, stanowiące zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Gmina nie ma obowiązku sporządzania informacji Pit-8C.Zaznaczasię jednak, że nadwyżka wydatków ponad równowartość kwoty z tytułu przejazdu środkami komunikacji publicznej stanowi dla rodzica przychód z innych źródeł, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z literalnego brzmienia przepisu jednoznacznie wynika, iż za przychody z innych źródeł określonych w art. 20 ust. 1 ustawy, uważa się w szczególności: m. in. dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17.

Przychód ten, stosownie do wyżej powołanego art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu w roku podatkowym, w którym otrzymano zwrot kosztów.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulujące zasady poboru podatku lub zaliczek na podatek przez płatników nie nakładają obowiązków płatnika na osobę dokonującą wypłaty tego rodzaju należności. Jednakże stosownie do art. 42 a, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (Pit-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Nadmienić należy, że sam fakt obowiązku gminy zapewnienia dowozu dzieci do szkoły albo zwrotu kosztów przejazdu wynikający z ustawy o systemie oświaty, nie stanowi podstawy do zastosowania zwolnienia z opodatkowania. Zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 podlegają jedynie świadczenia polegające na zapewnieniu przez gminę bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu uczniów do szkół lub zwrot kosztów stanowiących równowartość kwoty z tytułu przejazdu środkami komunikacji publicznej.

W związku z powyższym wyjaśnienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 29.12.2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należności z tytułu zwrotu kosztów przejazdu dzieci i opiekuna do szkoły, gimnazjum lub ośrodka, wypłacanych rodzicom na mocy ustawy o systemie oświaty jest nieaktualne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj