Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1487/04/CIP/06
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1487/04/CIP/06
Data
2004.09.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
agencja informacyjna
usługi dziennikarskie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy usługi dziennikarskie są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ?
Podatnik jest zdania, że pomimo przekroczenia kwoty obrotu uprawniającej do zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług nadal może korzystać ze zwolnienia w tym podatku.


Stan faktyczny :

Podatnik prowadzi działalność na wykonywaniu usług dziennikarskich. Świadczone usługi klasyfikuje w PKWiU w grupowaniu 92. W trakcie roku podatkowego Podatnik przekroczył kwotę uprawniającą do zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy).

Działalność gospodarcza zgodnie z art. 15 ust 2 w/w ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje dwa rodzaje zwolnień od podatku VAT:

  1. Zwolnienia podmiotowe podatników, o których stanowi przepis art. 113 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
  2. Zwolnienia przedmiotowe niektórych czynności wykonywanych przez podatników, które są wymienione w przepisach cyt. ustawy i przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

W w/w załączniku Nr 4 pod poz. 11 zostały wymienione usługi ex PKWiU 92 Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem :

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

Jak wynika z przedstawionego wyżej stanu prawnego, z preferencji zwolnienia od podatku od towarów i usług korzystają tylko te usługi z grupowania PKWiU 92, które nie zostały wyłączone ze stosowania zwolnienia, a które wyszczególnione są w pkt 1 – 8 poz. 11 załącznika nr 4 do w/w ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik wskazuje, że w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi dziennikarskie, które klasyfikuje do grupowania PKWiU 92. Podatnik podał jedynie dział PKWiU 92, nie podał zaś szczegółowej klasyfikacji świadczonych usług. A więc na podstawie tak ogólnikowej klasyfikacji statystycznej nie można rozstrzygnąć, czy czynności wykonywane przez Podatnika korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług na podstawie wskazanej wyżej podstawy prawnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj