Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PP/443/I-5/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/I-5/05
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budownictwo komunalne
budownictwo mieszkaniowe
roboty budowlano-montażowe
stolarka drewniana
stolarka okienna


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku VAT należy opodatkować roboty szklarskie, montaż wykonanej uprzednio stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż żaluzji - wykonane w ramach budowy i remontu następujących budynków: budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 1110), budynków o dwóch mieszkaniach (PKOB 1121), budynków o trzech i więcej mieszkaniach (PKOB 1122), budynków zbiorowego zamieszkania: domów dziecka, domów studenckich, internatów (PKOB 1130), budynków kościołów (PKOB 1272)?


Z pisma Podatnika wynika, że w ramach budowy i remontu następujących budynków: budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 1110), budynków o dwóch mieszkaniach (PKOB 1121), budynków o trzech i więcej mieszkaniach (PKOB 1122), budynków zbiorowego zamieszkania: domów dziecka, domów studenckich, internatów (PKOB 1130), budynków kościołów (PKOB 1272 ) podatnik wykonuje roboty szklarskie, montuje wykonaną uprzednio stolarkę okienną i drzwiową oraz montuje żaluzje.

W związku z wykonywaniem wyżej opisanych robót Podatnik sformułował pytanie, według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować przedmiotowe roboty.

Zgodnie ze stanowiskiem Podatnika do powyższych robót ma zastosowanie 7 proc. stawka podatku od towarów i usług.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawa podatkowego, odnoszących się do tego stanu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie do dnia 31.12.2007 r., w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obowiązuje obniżona stawka podatku w wysokości 7%.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w myśl art. 146 ust. 2 sstawy o VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod numerami: 111,112 i 113 (wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej) - art. 2 ust. 12 ustawy.

Poza tym z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finanasów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wynika, że stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W poz. 19 załącznika nr 1 wyżej cyt. rozporządzenia wymieniono montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.

Ponadto 7% stawką podatku od towarów i usług są opodatkowane także „Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

1)domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,

2)budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych”- poz. 20 zał. nr 1 do rozporządzenia.

Natomiast 7% stawka podatku od towarów i usług nie dotyczy robót wykonanych w budynkach kościołów (budynkach przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego). Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowalnych (PKOB) - (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) kościoły nie są zaliczane do sekcji 1 (budynki), działu 12 (budynki mieszkalne), grupy 113 (budynki zbiorowego zamieszkania) tylko do sekcji 1 (budynki), działu 12 (budynki niemieszkalne), grupy 127 (pozostałe budynki niemieszkalne). Grupa 127 PKOB obejmuje m.in. klasę 1272 - budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych - obejmującą m.in. kościoły, kaplice, cerkwie, meczety, synagogi, itp.

Zatem roboty wykonane w budynkach kościołów (PKOB 1272) będą opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% (art. 41 ust. 1 Ustawy).

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj