Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
POII/423-1/04
z 4 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POII/423-1/04
Data
2004.06.04



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
nierezydent
udział kapitałowy
zarządzanie bezpośrednie
zarządzanie pośrednie
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Czy pośredni udział nierezydenta w kapitale zakładowym spółki powoduje, że spółka podlega właściwości tzw. "dużych urzędów skarbowych" ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 26-05-2004 r. będące zapytaniem o zakres stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje;

Z opisanego stanu faktycznego wynika , iż struktura własnościowa w Spółce z o.o. przedstawia się następująco:
10% udziałów posiada Sp. z o.o. "X"
90% udziałów posiadają osoby fizyczne
Jedynym udziałowcem Spółki z o.o. "X" jest "Y" z siedzibą we Francji.
Spółka pyta czy pośredni udział nierezydenta w jej kapitale spowoduje, iż będzie podlegać właściwości wyspecjalizowanego urzędu skarbowego oraz co należy rozumieć przez bezpośrednie lub pośrednie zarządzanie.

Pojęcie zarządzania bezpośredniego i pośredniego zostało wprowadzone konwencją ramową OECD w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Na gruncie ustawodawstwa polskiego użyte ono zostało w ustawach podatkowych, które nie zawierają jednak ich definicji. Opierając się na wykładni językowej i logicznej, należy przyjąć, iż o zarządzaniu bezpośrednim i pośrednim podmiotem przez inny podmiot można mówić wówczas, kiedy ze względu na związki o charakterze majątkowym, organizacyjnym, lub kapitałowym, jeden podmiot ma bezpośredni lub pośredni wpływ na decyzje podejmowane przez drugi podmiot. W przypadku polskich spółek handlowych należałoby przyjąć, iż podmiotami zarządzającymi bezpośrednio lub pośrednio tymi spółkami są:
1.podmioty wchodzące w skład organów zarządzających takich spółek
2.podmioty powołujące i odwołujące osoby , o których mowa w pkt 1
3. wspólnicy spółki, a jeżeli wspólnicy tacy są podmiotami instytucjonalnymi również wspólnicy tych podmiotów.
Uwzględniając powyższe okoliczności przyjąć należy, że spółkę handlową, w której inny podmiot posiada jakikolwiek udział, uznać należy za zarządzaną bezpośrednio lub pośrednio przez ten inny podmiot. Podobnie w przypadku gdy nierezydent posiada udział w spółce, która z kolei posiada udział w innej spółce, należy uznać, że ten nierezydent zarządza bezpośrednio lub pośrednio również tą inną spółką.

Z powyższego wynika, iż Spółka spełnia warunki, o których mowa w art. 5 ust. 9b pkt 7c znowelizowanej ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych ( Dz. U. Nr 106, póz. 489 ze zm.).A zatem z dniem 01.01.2004 r. Spółka została włączona do w/w kategorii podatników, z tym bowiem dniem weszły w życie przepisy wyodrębniające odpowiednie kategorie podatników, jak również przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.11.2003 r. w sprawie terytorialnego działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 209 , poz. 2027).

Wobec powyższego zgodnie z art. 5a ust. 1 pkt 1 ustawy o urzędach i izbach skarbowych Spółka z dniem 1 stycznia roku następującego po roku , w którym nastąpiło włączenie jej do kategorii podatników wymienionych w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit.c ustawy o urzędach i izbach skarbowych tj. 01.01.2005 r. będzie podlegać właściwości Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego.

Stanowisko zaprezentowane przez Spółkę w przedmiotowym piśmie należy zatem uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj