Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US. VI-2/415-3/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US. VI-2/415-3/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
forma opodatkowania
kontrakt menedżerski
podatek liniowy
wspólnik
zakres usługi


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem liniowym


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 9a ust. 2 i 3 w związku z art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, po rozpatrzeniu wniosku pana Krzysztofa K. z dnia 7.01.2005 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 14.01.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

W dniu 14.01.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek pana Krzysztofa K., wspólnika s.c. "B." w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do możliwości wyboru stawki liniowej z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

W 2004 r. (do 1.07.2004 r.) był pracownikiem (w ramach stosunku pracy) w firmie S. spółka z o.o. w Ż., a od lipca 2004 r. z tą firmą zawarł kontrakt menadżerski. Do obowiązków pana Krzysztofa K. w ramach stosunku pracy należało:

  • kształtowanie wysokiego poziomu reprezentacyjnego punktów przyjmowania zakładów,
  • prawidłowa obsługa klientów,
  • utrzymanie punktów w należytej czystości i estetyce,
  • nadzór nad pracownikami,
  • kontrole nad przynależnymi punktami obsługi klientów.

Od 2004 r. pan Krzysztof K. prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej "B.". Spółka, której pan Krzysztof K. jest wspólnikiem wykonuje m.in. usługi:

  • obsługi nieruchomości,
  • usługi remontowo-budowlane, w tym m.in. również na rzecz spółka z o.o. S. w Ż.

We wniosku pan Krzysztof Kowalski przedstawia swoje stanowisko, iż spełnia wszelkie wymogi, aby jako wspólnik spółki cywilnej "B." wybrać w 2005 r. formę opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ czynności, które wykonuje spółka s.c. "B." nie odpowiadają czynnością które wykonywał w ramach stosunku pracy oraz które wykonywał i wykonuje w ramach kontraktu menadżerskiego na rzecz spółki z o.o. S. w Ż., gdyż nie zachodzi u niego przesłanka określona w art. 9a ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska podatnika:

Od dnia 1.01.2004 r. osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych uzyskały możliwość wyboru opłacania podatku dochodowego: na dotychczasowych zasadach w zależności od wysokości uzyskanego dochodu według stawki 19-procnetowej, 30-procentowej lub 40-procentowej, lub bez względu na wysokość uzyskanego dochodu według jednej stawki - 19-procentowej. Możliwość opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą według skali wynika z treści art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, iż dochody osiągnięte prze podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Natomiast możliwość wyboru nowego sposobu opodatkowania, tj. według jednej, 19-procentowej stawki, wynika z zapisu art. 9a ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20.01 roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego rozpoczęcie tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Deklarując wybór 19-procentowej podatku liniowego podatnik musi jednak uwzględnić, iż w myśl art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli (...) uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  • wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  • wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy (...)

traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym przepisem, możliwości wyboru sposobu opodatkowania wg stawki 19-procentowej zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Jak wynika z powyższego, spółka, której pan Krzysztof K. jest wspólnikiem (s.c. "B.") świadczy na rzecz spółki z o.o. S. usługi niewchodzące w zakres obowiązków podatnika jako byłego pracownika w spółce S. w 2004 r. Kontrakt menadżerski który zawarł pan K. nie ma wpływu na rozstrzygnięcie sprawy opodatkowania podatkiem liniowym, gdyż nie jest to stosunek pracy, lecz działalność wykonywana osobiście. W świetle powyższego podatnikowi jako wspólnikowi s.c. B. przysługuje prawo do wyboru w 2005 r. formy opodatkowania zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19-procentowego podatku liniowego.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania, odnosi się do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj