Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOI/423/24/05/MR
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOI/423/24/05/MR
Data
2005.03.02



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
najem
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
właściwość miejscowa
zagraniczne osoby prawne



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.01.2005 r. który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 10.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej właściwości miejscowej oraz stawki podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu uzyskiwanego na terytorium Polski przez zagraniczną osobę prawną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.01.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 16.02.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 19.02.2005 r. (data wpływu 23.02.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskodawca, Spółka posiadająca siedzibę w Republice Włoskiej, zwrócił się z zapytaniem jaką stawkę podatku dochodowego należy zastosować do uzyskiwanych przez zagraniczną osobę prawną dochodów z najmu własnych lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Polski, oraz który Urząd Skarbowy jest właściwy miejscowo do poboru tego podatku.

Art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) mówi, że „podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych „podatek z zastrzeżeniem art. 21 i 22, wynosi 19% podstawy opodatkowania". Dochody uzyskiwane z umów najmu nie są wymienione w art. 21 i 22 jako wyłączone z tej reguły, więc podlegają opodatkowaniu według stawki określonej w cytowanym wyżej przepisie. Natomiast art. 22a w/w ustawy uściśla, że „przepisy art. 20-22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stronąjest Rzeczpospolita Polska".

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania zawarta w Rzymie w dniu 21 czerwca 1985 r. stanowi w art. 6 ust. 1, że dochód uzyskiwany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie, a ust.3 umowy uściśla, że postanowienia powyższego przepisu stosuje się m.in. do dochodów uzyskiwanych z najmu.

W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2069 ze zmianami) w § 5a ust. 1 określono, że w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku, właściwi miejscowo są ustaleni według miejsca prowadzenia tej działalności, naczelnicy urzędów skarbowych. Pkt 12 tego Rozporządzenia ustala właściwym Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu dla podatników prowadzących działalność na terenie Województwa Śląskiego.

Tak więc zagraniczna osoba prawna nie mająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu uzyskując dochody z najmu pomieszczeń położonych w Polsce na terenie Województwa Śląskiego, jest zobowiązana odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19% podstawy opodatkowania na konto Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez umioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia (jeżeli wnioskodawca określił kiedy zdarzenie miało miejsce; jeżeli nie wskazał daty, to informujemy, że według stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku; jeżeli z treści wniosku wynika, że pytanie dotyczy zdarzeń przyszłych, to informujemy, że według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia).

Pouczenie

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Niniejsze postanowienie na podstawie art. 143 ustawy Ordynacja podatkowa zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj