Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PD1-4-415/4/JJ/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1-4-415/4/JJ/05
Data
2005.04.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
stawki podatku
usługi projektowe
wolny zawód
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy usługi w zakresie projektowania i montażu systemów do sterowania procesami przemysłowymi można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawieart. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.02.2005 r., uzupełnionego w dniach 22.02.2005 r.i 18.03.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik zajmuje się wykonywaniem prac montażowych systemów do sterowania procesami przemysłowymi, t. j. prefabrykacją szaf i skrzynek sterowniczych, montażemi uruchomieniem instalacji AKPiA na obiekcie (montaż urządzeń i prefabrykatów, układanie tras kablowych, wykonywanie połączeń elektrycznych, kontrola działania) oraz konserwacją instalacji AKPiA i elektrycznej.
Działalność powyższą wykonuje osobiście, bez zatrudnienia pracowników do prac związanych bezpośrednio z wykonywanym zawodem, korzystając sporadycznie z usług firm podwykonawczych. Podatnik wyjaśnia również, iż powyższa działalność wykonywana była dotychczas jedynie na rzecz osób prawnych, a także osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik zamierza osiągać przychody również z tutułu projektowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi.

Pismem z dnia 09.02.2005 r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, dotyczącym możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów w zakresie projektowania i montażu systemów do sterowania procesami przemysłowymi – EKD 333010 oraz wysokości stawki ryczałtu za świadczenie usług w zakresie projektowania instalacji aparatury kontrolno - pomiarowej i automatyki (AKPiA), o które to usługi zamierza poszerzyć dotychczas wykonywaną działalność gospodarczą, t. j. montaż systemów do sterowania procesami przemysłowymi.
Według podatnika, w związku z tym, iż działalność usługowa w zakresie projektowania i montażu systemów do sterowania procesami przemysłowymi wymieniona została w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), świadczone usługi w zakresie projektowania podlegają ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i powinny być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu.

Zagadnienia związane z opodatkowaniem zryczałtowanym podatkiem dochodowym reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).
O zakwalifikowaniu przychodów do określonego źródła decyduje faktyczny sposób wykonywania działalności, a nie wynikający ze stanu deklarowanego przez podatnika do celów ewidencji działalności gospodarczej. Istotny jest charakter wykonywanej działalności w aspekcie przepisów ustaw podatkowych.

W świetle uregulowań zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolny zawód może mieścić się w pozarolniczej działalności gospodarczej, a może być także działalnością wykonywaną osobiście. Jeżeli w ramach wolnego zawodu usługi świadczone są na rzecz ludności, mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Cechą wolnego zawodu – bez względu na to, czy zaliczymy go do działalności gospodarczej, czy nie – jest to, że usługi wykonywane są osobiście,to znaczy bez zatrudnienia innych osób. Jeżeli podatnik zatrudnia osoby, które będą wykonywały owe usługi, wówczas będzie to pozarolnicza działalność gospodarcza, nie będąca wolnym zawodem.
Artykuł 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, (...).

Jednak przepisów ustawy o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się, w myśl jej art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. d do podatników osiągających w całości lub w części przychodyz tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11.
Ustalenie, czy podatnik wykonuje usługi projektowania i montażu systemu do sterowania procesami przemysłowymi i produkcją zautomatyzową (symbol 33.30.10, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - PKWiU - Dz. U. Nr 89 poz. 844) w ramach wolnego zawodu, decyduje o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Wolnym zawodem, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudnienia na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

W konsekwencji powyższego, wykonując usługi projektowania i montażu systemów do sterowania procesami przemysłowymi i produkcją zautomatyzowaną, podatnik podlega wyłączeniuz opodatkowania wszelkich przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego, które podlegają wtedy opodatkowaniuna zasadach ogólnych.
Powyższego stanowiska nie zmienia fakt, że w załączniku Nr 2 do w/w ustawy nie figuruje symbol PKWiU 33.30.10 stanowiący o wyłączeniu opodatkowania w formie ryczałtu.
Ustawodawca określił wprost, iż przepisy tej ustawy nie mają zastosowania do podatników osiągających przychody z tytułu prowadzenia działalności w zakresie wolnych zawodów innych, niż wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 11.
Mając powyższe na względzie, tut. Organ stwierdza, iż stanowisko wyrażone we wnioskujest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstwionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/podatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj