Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostródzie
PP/443-15/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/05
Data
2005.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Ostródzie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
antyki
książka
odliczenie podatku od towarów i usług
sprzedaż
stawki podatku
towar używany


Pytanie podatnika
Jaką stawką opodatkowana jest sprzedaż wstawionych do prowadzonego, od miesiąca lutego 2005 r., antykwariatu własnych książek, kupionych w ciągu ostatnich 30 lat (bez myśli o ich odsprzedaży we własnym antykwariacie), posiadanych od co najmniej 6 miesięcy?


W powyższym piśmie zajął Pan stanowisko, iż do książek nabytych przed 1 maja 2004 r. będzie mogła mieć zastosowanie stawka 0% od całej ceny sprzedaży (książki z ISBN, PKWiU 22.11), ponieważ w związku z dyspozycją zawartą art. 174 ustawy o VAT w nie są one objęte systemem marży. Ponadto uważa Pan, że będzie mógł pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących zakupy kosztowe związane z tą właśnie sprzedażą. Uważa Pan, że wszystkie książki posiadające ISBN, które nie są szczególnie cene (nie wypełniają definicji przedmiotu kolekcjonerskiego) trzeba je sklasyfikować do PKWiU 22.11, co oznacza stosowanie stawki 0%. Natomiast książki prywatne, które w świetle ustawy są antykami (art. 120 ust. 1 pkt 2 i 3) - ich wiek przekracza 100 lat i nie mają ISBN, trzeba opodatkować wg stawki 22% od całości ceny.

W myśl przepisu art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Stosownie do art. 120 ust. 4 tej ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki oraz przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Jednakże w myśl art. 174 ww. ustawy "W przypadkach, o których mowa w art. 120, procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników, o których mowa w art. 120 ust. 4, po dniu 30 kwietnia 2004 r." Z powyższego zapisu wynika, że szczególna procedura opodatkowania marży nie ma zastosowania do dostaw towarów używanych, które zostały nabyte w celu ich dalszej odsprzedaży przed 1 maja 2004 r., a zatem również w Pana przypadku.

Natomiast zwolnieniu z podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca poddał dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt. 2, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług).

Jak wynika z powyższego zapisu zwolnienie ma zastosowanie jedynie do sytuacji, gdy sprzedaży dokonuje podatnik, który te towary użytkował.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.): "W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do:

(...)1) dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do:a) dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:- książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,- czasopism specjalistycznych, (...)."

Prawo do odliczenia podatku naliczonego reguluje art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT: " W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124."

Należy zauważyć, że definicja antyków (na potrzeby stosowania rozdziału "Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków"), została określona w art. 120 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o VAT, który stanowi, że "przez antyki rozumie się przedmioty inne niż wymienione w pkt 1 i 2, których wiek przekracza 100 lat (PCN 9706 00 00 0), (CN 9706 00 00); (...)"

Natomiast z załączonej do wniosku opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi Znak: OK-5672/KW-1021/2005 z dnia 22.02.2005 r. wynika, że sprzedaje Pan książki, które mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 22.11 (zarówno stare jak i nowe).

W oparciu o powyższe oraz przedstawiony we wniosku materiał, tut. Organ podatkowy uważa, że przedmiotowe książki nie mieszczą się w definicji antyków.

Podsumowując, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż do sprzedaży, wstawionych do prowadzonego przez Pana antykwariatu własnych książek, nabytych przed dniem 1 maja 2004 r., znajdują zastosowanie przepisy art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy o VAT. Z tym, że do dostaw książek o symbolu PKWiU ex 22.11 - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN - należy stosować stawkę 0%, natomiast do pozostałych książek o symbolu PKWiU ex 22.11 - nie oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN - należy stosować stawkę 22%.

W związku z przedmiotową dostawą opodatkowaną wg stawki 0% i 22%, przysługuje Panu prawo odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących poniesione koszty w tym zakresie.

Wobec powyższego, stanowisko Strony należy uznać za prawidłowe tylko w części.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60).

Zgodnie z art. 14a § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia stronie niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa).

Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,- zł.W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj