Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włocławku
PDF-2/415-23/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-2/415-23/05
Data
2005.05.24



Autor
Urząd Skarbowy we Włocławku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
brak prawa
budynek mieszkalny
prawo własności
remonty


Pytanie podatnika
Czy wydatkowanie przychodu na remont budynku mieszkalnego który nie był moją własnością będzie wydatkowaniem powodującym zwolnienie z podatku od sprzedaży.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) na wniosek podatnika z dnia 15.04.2005 r. dotyczący opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i następnie wydatkowanego na remont budynku mieszkalnego, który nie był własnością podatnika, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku

postanawia

uznać stanowisko Pani ... w sprawie nie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego i następnie wydatkowanego na remont budynku mieszkalnego, który nie był własnością podatnika zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.04.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Pani ... o interpretację przepisów w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wydatkowanego na remont budynku mieszkalnego do którego nie przysługiwało prawo własności.

W ww. wniosku postawiła Pani pytanie: czy wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie na remont budynku mieszkalnego, którego nie była Pani właścicielem stanowi zwolnienie z podatku określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu 03.01.2002 r. nabyła Pani lokal mieszkalny, który został sprzedany w dniu 17.04.2003 r. Następnie w dniu 02.05.2003 r. zawarła Pani z synem umowę użyczenia i przyrzeczenia umowy darowizny części budynku mieszkalnego. Część przychodu ze sprzedaży została przeznaczona na remont i modernizację budynku mieszkalnego do którego przysługiwały Pani prawa wynikające z ww. umowy użyczenia i umowy przyrzeczenia darowizny.

Dnia 19.02.2004 r. aktem notarialnym nabyła Pani remontowaną i modernizowaną część budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym stawia Pani zapytanie: ,,czy wydatkowanie przychodu na remont budynku mieszkalnego który nie był moją własnością będzie wydatkowaniem powodującym zwolnienie z podatku od sprzedaży ...”

W przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniu prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając na podstawie art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa w opisanym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniu prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r., źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika jednak, że część przychodu ze sprzedaży przeznaczyła Pani na remont i modernizację budynku mieszkalnego do którego nie przysługiwało prawo własności w czasie ponoszenia wydatków.

Natomiast prawa wynikające z zawartej umowy użyczenia i umowy przyrzeczenia darowizny nie pozwalają na spełnienie warunków określonych ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) powodujących zwolnienie przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ponieważ zawarcie ww. umowy nie spowodowało przejścia własności remontowanego i modernizowanego budynku mieszkalnego.

Przeznaczenie przychodu na remont budynku mieszkalnego do którego nie przysługuje podatnikowi prawo własności oraz jego późniejsze nabycie na własność wyklucza zastosowanie przepisów ww art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), który wskazuje, iż wolne od podatku są przychody ze sprzedaży wydatkowane na remont własnego budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku nie podziela Pani stanowiska, iż poprzez wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na remont i modernizację budynku mieszkalnego, który nie był Pani własnością skorzystać można ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień 31.12.2003 r. w związku z uzyskaniem przez podatnika przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2003 r.

Ponadto informuję, że w świetle art 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj