Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/i/4218-4/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/i/4218-4/05
Data
2005.06.10



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
potrącenie (kompensata)
rezerwy na wierzytelności nieściągalne
wierzytelności nieściągalne
wierzytelności wzajemne
zgłoszenie wierzytelności


Pytanie podatnika
Kiedy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieodzyskaną część wierzytelności?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z dnia 29.03.2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 17.03.2005 r. Nr PD III-423/3/05 stwierdzające, iż stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności, która została umieszczona przez Sędziego Komisarza na liście wierzytelności sporządzonej w postępowaniu układowym wszczętym przez dłużnika Spółki jest nieprawidłowe - Dyrektor Izby Skarbowej zmienia zaskarżone postanowienie poprzez stwierdzenie, iż zaprezentowane przez Spółkę stanowisko w zakresie zaliczenia części nieodzyskanej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym postanowienie o zatwierdzeniu układu stanie się prawomocne jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

X Sp. z o.o. w dniu 11.02.2005 r. złożyła w Drugim Urzędzie Skarbowym w Tarnowie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka jest wierzycielem innego przedsiębiorcy na kwotę przekraczającą 400 tysięcy złotych. W 2002 r. w stosunku do przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie układowe prowadzone według przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo o postępowaniu układowym.

W postępowaniu układowym Spółka nie dokonała zgłoszenia swojej wierzytelności, gdyż w międzyczasie złożyła dłużnikowi oświadczenie o potrąceniu swojej wierzytelności z wierzytelnością dłużnika. W konsekwencji Spółka w 2002 r. nie utworzyła rezerwy na pokrycie w/w wierzytelności. Pomimo powyższego wierzytelność Spółki została przez sędziego komisarza umieszczona na liście wierzytelności. Spółka podejmowała dostępne prawem środki w celu wykreślenia wierzytelności z listy. Po wyczerpaniu postępowania sądowego, które zakończyło się w 2003 r. wierzytelność Spółki nadal znajduje się na liście wierzytelności.

Układ zawarty przez dłużnika nie został jeszcze prawomocnie zatwierdzony i wykonany.
Zdaniem Podatnika:
a) nieodzyskaną część wierzytelności Spółka będzie miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym postanowienie o zatwierdzeniu układu stanie się prawomocne, albo
b) Spółka ma możliwość utworzenia rezerwy stanowiącej koszt uzyskania przychodów w roku 2002 i skorygowania zeznań podatkowych za 2002 i 2003 rok, albo
c) nieodzyskaną część wierzytelności Spółka będzie miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego, w którym nastąpi zakończenie postępowania układowego.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa po rozpatrzeniu wniosku Spółki postanowieniem z dnia 17.03.2005 r. stwierdził, że przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

W zażaleniu na w/wym. postanowienie, Spółka stwierdziła, iż nie zgadza się ze stanowiskiem dotyczącym braku możliwości korekty zeznań podatkowych. Przepisy ustawy o rachunkowości nie mogą bowiem być podatkotwórcze i tym samym nie mogą kształtować i wpływać na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpatrzeniu zażalenia Strony, stwierdza, że w konkretnej sytuacji najwłaściwszym rozwiązaniem - spośród proponowanych przez samą Spółkę - jest zaliczenie nieodzyskanej części wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów tego roku, w którym postanowienie o zatwierdzeniu układu stanie się prawomocne.

Za przyjęciem takiego stanowiska przemawia fakt, iż z przepisu art. 16 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, poprzez użycie zwrotu „w szczególności" wynika, że katalog zdarzeń uprawdopodobniających nieściągalność wierzytelności nie jest zamknięty. W konkretnym zatem przypadku należy wziąć pod uwagę, iż Podatnik dokonując kompensaty był przekonany o jej skuteczności. Z przyczyn od niego niezależnych wierzytelność została umieszczona przez sędziego komisarza na liście wierzytelności i pomimo podjętych przez Spółkę środków w celu wykreślenia jej z listy, nadal się na niej znajduje.

Biorąc pod uwagę fakt, iż z obiektywnego punktu widzenia Spółka nie miała żadnych prawem przewidzianych możliwości zaliczenia nieodzyskanej części wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów, w przedstawionym stanie faktycznym, w sytuacji gdy wierzytelność została zarachowana jako przychód należny na podstawie art. 12 ust. 3 cyt. wyżej ustawy prawidłowe jest zaliczenie części nieodzyskanej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym postanowienie o zatwierdzeniu układu stanie się prawomocne. Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj