Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF/2/415/167/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/2/415/167/05
Data
2005.07.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
koszty zryczałtowane
prawa autorskie
umowa o dzieło
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinny zostać opodatkowane osiągnięte w 2004r. dochody z tytułu prowadzenia wykładów na Uniwersytecie w Niemczech?


W okresie od 26 kwietnia do 31 lipca 2004 r. Podatnik prowadził wykłady na Uniwersytecie w Niemczech na podstawie cywilnoprawnej umowy dotyczącej świadczenia usług. Od dochodu osiągniętego w związku z z w/w umową w Niemczech nie został odprowadzony podatek dochodowy. Podatnik stoi na stanowisku, że zgodnie z umową zawartą między Polską a Niemcami, dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania, a konkretnie z zapisem dotyczącym wynagrodzenia nauczycieli akademickich uzyskane przez niego dochody z zagranicy będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, w związku z czym będzie miał prawo do pomniejszenia uzyskanego przychodu o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%.

W art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. Nr 14 z 2000r., poz.176 z późniejszymi zmianami) została wyrażona zasada, zgodnie z którą osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Zgodnie z treścią art. 18 umowy z dnia 18 grudnia 1972r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, zawartej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec (Dz. U. Nr 31 z 1975r., poz. 163), z której wynika, że wynagrodzenia nauczycieli akademickich i innych nauczycieli, którzy mają miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym sie Państwie i podczas przejściowego pobytu w drugim Umawiajacym się Państwie nie przekraczajacego 2 lat na uniwersytecie albo w innym zakładzie naukowym lub badawczym, nie służącym celom zarobkowym, wykonują działalność dydatkyczną albo prowadzą badania naukowe, mogą być opodatkowanie tylko w pierwszym państwie.
W związku z powyższym uzyskane w Niemczech dochody z tytułu wynagrodzenia za nauczanie na uniwersytecie podatnik jest zobowiazany opodatkować w Polsce.

Odpowiadając na pytanie podatnika w części dotyczącej możliwości pomniejszenia uzyskanego przychodu o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% organ podatkowy wyjaśnia, iż dochody z tytułu opracowania i prowadzenia wykładów należy potraktować jako dochody z praw autorskich, o ile w/w czynności jako utwór są przedmiotem prawa autorskiego w świetle art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 04 lutego 1994r. o. prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz.U. z 2000r., Nr 80, poz. 904 z późniejszymi zmianami). Jeżeli w/w czynnosci są przedmiotem prawa autorskiego popdatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu, w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu korzystania przez niego jako twórcę z praw autorskich i pokrewnych.

Należy jednak wskazać, że jeśli podatnik potrafi udowodnić (np. za pomocą faktur), że koszty uzyskania przychodu były wyższe niż wynikające z w/w norm procentowych to koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.
Konkludując, jeżeli zawarta przez podatnika umowa była umową o dzieło to podatnik ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu.
Tym samym stanowisko podatnika jest prawidłowe, o ile stan faktyczny przedstawiony w pismie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień zaistnienia zdarzenia, do czasu zmiany stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj