Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-205/05/GW
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-205/05/GW
Data
2005.07.08



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Faktura VAT RR

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
produkty rolne
sprzedaż produktów rolnych
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy nabycie tuczników, wyhodowanych ze sprzedanych wcześniej warchlaków, będzie stanowiła dla rolnika dostawę produktów rolnych, z tytułu której przysługuje rolnikowi zryczałtowany zwrot podatku. a w konsekwencji, przy zachowaniu warunków wynikających z art. 116 ust. 6 ustawy o VAT, kwota zryczałtowanego zwrotu podatku zwiększy u Spółki kwotę podatku naliczonego?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka będąca podatnikiem VAT, zamierza podpisać umowy sprzedaży warchlaków z rolnikami ryczałtowymi w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Umowa ta zobowiązuje Spółkę do sprzedaży rolnikom określonej ilości warchlaków w określonym czasie. Rolnik natomiast zobowiązany jest do wyprodukowania tuczników z zakupionych od Spółki warchlaków i sprzedaży ich wyłącznie Spółce. Wszystkie koszty produkcji związane z prowadzonym tuczem trzody rolnik zobowiązany jest pokryć we własnym zakresie.

Zdaniem Spółki transakcja nabycia przez nią tuczników, wyhodowanych ze sprzedanych wcześniej warchlaków, będzie stanowiła dla rolnika dostawę produktów rolnych, z tytułu której przysługuje rolnikowi zryczałtowany zwrot podatku. W konsekwencji, przy zachowaniu warunków wynikających z art. 116 ust. 6 ustawy o VAT, kwota zryczałtowanego zwrotu podatku zwiększy u Spółki kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 115 ust. 1 w/w ustawy rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Zgodnie z art. 2 pkt 20 przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz dodatkowo w brzmieniu obowiązującym od 01.06.2005r. towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Jednocześnie zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

W związku z tym, że w poz. 8 zał. nr 2 do w/w ustawy wymienione zostały zwierzęta żywe, to w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, iż przedmiotowa transakcja podlega szczegółowym procedurom dotyczących rolników ryczałtowych, które zostały unormowane w Rozdziale 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a przedstawiony przez Spółkę sposób rozliczenia w/w transakcji jest właściwy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj