Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-33/05
z 2 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-33/05
Data
2005.08.02



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
były wspólnik
odsetki
przychód
ustąpienie wspólnika
wartość udziału kapitałowego
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającemu temu wspólnikowi majątku spółki skutkuje powsttaniem przychodu do opodatkowania?


Na podstawie:art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02.05.2005r. uzupełnionym w dniu 27.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. opodatkowania przychodów z tytułu zwrotu udziału wynoszącego 1/99 części wartości majątku spółki wraz z odsetkami - za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatnik był wspólnikiem spółki jawnej "O" z udziałem wynoszącym 1/99 części wartości majątku spółki. W dniu 1 sierpnia 2001r. wspólnicy ww. spółki jawnej podjęli uchwałę w formie aktu notarialnego, mocą której została ona przekształcona w spółkę z o.o. "O". Podatnik nie wyraził woli uczestnictwa w spółce przekształconej i powołując się na art. 565 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych skierował pismo do Zarządu Spółki o zapłatę kwoty 100.000 zł jako równowartości udziału ustalonego według sprawozdania dla celów przekształcenia. Ponieważ spółka nie wypłaciła dobrowolnie udziału, podatnik skierował sprawę na drogę postępowania sądowego, w wyniku którego zasądzono na jego rzecz kwotę udziału wraz z ustawowymi odsetkami, a w dniu 16 listopada 2004r. sąd oddalił apelację spółki i utrzymał w mocy wyrok korzystny dla podatnika.

W wyniku tego spółka w dniu 9 grudnia 2004r. wypłaciła kwotę 7.776,00zł potrącając 19% podatek zryczałtowany. Ponieważ spółka nie przejawiła dobrowolnej spłaty reszty kwoty podatnik zdecydował się skorzystać z usług komornika sądowego, który pod koniec 2004r. wyegzekwował większą cześć kwoty wraz z kosztami i odsetkami natomiast pozostałą część w 2005r.

Zdaniem podatnika wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a (i art. 52c - w brzmieniu obowiązującym w 2005r.) oraz dochodów od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 50 ustawy z 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) udział kapitałowy wspólnika jest równy wartości wkładu określonej w umowie spółki.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004r. wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce w części stanowiącej koszt nabycia, z zastrzeżeniem ust. 17 i 18, a jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania należy zauważyć, że podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy jest zwolniony z obowiązku opodatkowania m.in. tych dochodów, które w myśl art. 21 ust. 1 są wolne od opodatkowania. W przedmiotowej sprawie, uzyskaną przez podatnika kwotę, odpowiadającą wartości jego udziałów w spółce jawnej, należy potraktować jako otrzymanie przychodu w związku ze zwrotem wkładów w spółce. Przychód taki, zgodnie z unormowaniem art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest wolny od podatku dochodowego w części stanowiącej koszt nabycia tych wkładów.

Zaznaczyć należy, że ewentualna dodatnia różnica (nadwyżka) pomiędzy przychodem uzyskanym w związku ze zwrotem wkładów w spółce a kosztem ich wcześniejszego nabycia przez udziałowca (lub wartością z dnia nabycia spadku lub darowizny) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Z dniem 01.01.2005r. w wyniku nowelizacji ww. art. 21 ust. 1 pkt 50 otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej, (w powołanym brzmieniu przepis stosuje się do przychodów otrzymanych w 2005r.).

Instytucję prawną odsetek reguluje art. 481 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), który stanowi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Wobec powyższego wnioskodawca ma obowiązek opodatkować dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem otrzymanym w związku ze zwrotem posiadanych wkładów w spółce jawnej, przekształconej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a kosztami poniesionymi na nabycie tych wkładów oraz kwotę zasądzonych odsetek jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dochód ten, skumulowany z ewentualnymi, innymi dochodami podatnika, zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy stanowi podstawę obliczenia podatku, po dokonaniu przysługujących odliczeń. Od podstawy opodatkowania podatnik jest zobowiązany obliczyć podatek wg. skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego należało postanowić jak w sentencji.

Interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj