Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-149-152/05/AW
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-149-152/05/AW
Data
2005.07.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
przychody w walutach obcych
różnice kursowe
spłata pożyczki
zmiana rozliczenia


Pytanie podatnika
Czy przewalutowanie kwoty pożyczki polegające na przeliczeniu kwoty wyrażonej w dolarach amerykańskich (USD) na kwotę w EURO na podstawie średnich kursów publikowanych przez Narodowy Bank Polski na dzień przewalutowania nie powoduje ujemnych bądź dodatnich różnic kursowych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 10.05.2005r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 10.05.2005r. i uzupełnione w dniu 18.05.2005r.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż od 1999r. zaciągnęła szereg pożyczek w USD i w EURO od podmiotu zagranicznego na finansowanie swojej działalności. Nakłada to na nią obowiązek wyceny poszczególnych pożyczek w różnych walutach. Z powodu dużej liczby zobowiązań zagranicznych wymaga to dodatkowej pracy księgowej. Z uwagi na to oraz możliwość uproszczenia wzajemnych rozliczeń wierzyciel wraz z dłużnikiem podjęli wspólnie decyzję o konieczności przewalutowania wszystkich zobowiązań zagranicznych na jedną walutę tj. EURO. Przewalutowanie polega na przeliczeniu kwoty w USD na EURO na podstawie średnich kursów publikowanych przez Narodowy Bank Polski na dany dzień.

W związku z powyższym Spółka prosi o potwierdzenie, że:

Przewalutowanie kwoty pożyczki polegające na przeliczeniu kwoty wyrażonej w dolarach amerykańskich (USD) na kwotę w EURO na podstawie średnich kursów publikowanych przez Narodowy Bank Polski na dzień przewalutowania nie powoduje ujemnych bądź dodatnich różnic kursowych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki z uwagi na fakt, że czynność przewalutowania nie powoduje faktycznej zapłaty a jest jedynie czynnością księgową nie powoduje konsekwencji w podatku dochodowym od osób prawnych. Takie konsekwencje nastąpią w momencie faktycznej zapłaty pożyczki.

Naczelnik Drugiego MUS po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje co następuje:

Dla celów ustalenia różnic kursowych w przypadku przewalutowania zobowiązań Spółki wyrażonych w USD na EURO zastosowanie ma przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów,

Ponieważ w przedstawionej sytuacji Spółka przewalutowała wszystkie zobowiązania poprzez przeliczenie kwoty wyrażonej w USD na EURO na podstawie średnich kursów publikowanych przez Narodowy Bank Polski na dany dzień to nie mamy tutaj do czynienia z różnymi kursami wymiany walut pomiędzy dniem zarachowania i dniem zapłaty kosztu.

Biorąc pod uwagę powołany powyżej przepis prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż wolą ustawodawcy jest, by ekonomiczne skutki zmiany kursów walut, zaistniałe między dniem zarachowania wyrażonego w walucie obcej kosztu, a dniem jego zapłaty, znalazły odzwierciedlenie w kosztach podatkowych.

Różnice kursowe, zmniejszające lub zwiększające koszty podatkowe, powstają wyłącznie w przypadku faktycznego transferu walut, a więc mają charakter kasowy.

W przypadku Spółki, zobowiązanie z tytułu zaciągnięcia pożyczki powstaje w USD i zostaje przeliczone na EURO według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dany dzień. Oznacza to, że począwszy od dnia przewalutowania zobowiązania jest ono wyrażone w EURO, nie ma więc możliwości przyrównania zmiennych kursów walut bowiem czynność przewalutowania nie jest tożsama z zapłatą kosztu.

Wobec tego nie będzie miał tutaj zastosowania wskazany przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie można bowiem stwierdzić, że powstają jakiekolwiek różnice kursowe, wynikające z różnych kursów waluty obcej w dniu zarachowania zobowiązania i w dniu jego zapłaty, gdyż zapłata jeszcze nie nastąpiła.

Przepisy prawa podatkowego wskazują, iż różnice kursowe powstają wyłącznie, gdy zarówno powstanie zobowiązania, jak i jego spłata następuje w walucie obcej.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 3 ustawy o p.d.o.p. jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Jak wynika z w/w przepisów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych podatnicy obowiązani są do wyliczenia różnic kursowych jedynie w przypadku faktycznego otrzymania przychodu. Przedmiotowe różnice kursowe jako nie zrealizowane na moment przewalutowania wierzytelności nie mogą być uznane za przychód dla celów podatkowych.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy potwierdza stanowisko wnioskodawcy, iż przewalutowanie pożyczki jest pod względem podatkowym neutralne, tj. nie wywołuje skutków ani po stronie kosztów uzyskania przychodu ani po stronie przychodów.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, składane za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj