Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-I-415/INT/36/WB/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I-415/INT/36/WB/05
Data
2005.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
artykuły ogrodnicze
działalność handlowa
handel
podatek dochodowy od osób fizycznych
produkcja rolna
stawki podatku
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Pismem z dnia 30 sierpnia 2005 r.podatnik zwrócił się z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dla prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług handlowych w powiązaniu z dochodami uzyskanymi z prowadzonej działalności rolniczej.
Jak wynika z treści pisma, podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami ogrodniczymi nabytymi od producentów roślin i sprzedawców pozostałych artykułów ogrodniczych. Ponadto, jako rolnik zajmuje się Pan produkcją roślin ozdobnych i krzewów owocowych.
Zarówno działalność gospodarczą jak i produkcję rolniczą podatnik prowadzi na działce z produkcji rolnej. W złożonym w dniu 22 września 2005 r. uzupełnieniu do wniosku podatnik wyjaśnia, że część działki rolniczej wydzielił pod prowadzenie sprzedaży produktów pochodzących z zakupu i opłaca od tej części podatek od nieruchomości.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 30 sierpnia 2005r. w sprawie stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie- art. 14a § 4 Ordynacji.

Pismem z dnia 30 sierpnia 2005r., złożonym w kancelarii tutejszego urzędu w dniu 30 sierpnia 2005r. zwrócił się Pan z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dla prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług handlowych w powiązaniu z dochodami uzyskanymi z prowadzonej działalności rolniczej.
Jak wynika z treści pisma, prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami ogrodniczymi nabytymi od producentów roślin i sprzedawców pozostałych artykułów ogrodniczych. Ponadto, jako rolnik zajmuje się Pan produkcją roślin ozdobnych i krzewów owocowych.
Zarówno działalność gospodarczą jak i produkcję rolniczą prowadzi Pan na działce z produkcji rolnej.
W złożonym w dniu 22 września 2005r. uzupełnieniu do wniosku wyjaśnia Pan, że część działki rolniczej wydzielił pod prowadzenie sprzedaży produktów pochodzących z zakupu i opłaca od tej części podatek od nieruchomości.

Dokonując analizy zagadnienia należy stwierdzić, że do powyższej opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:


1/ art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
2/ art. 4 ust. 1 i art. 12 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.).

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Zgodnie z definicją stworzoną na potrzeby tej ustawy, działalnością rolniczą jest m.in. wytwarzanie produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, w tym również produkcja warzywnicza (gruntowa, szklarniowa, pod folią) i sadownicza.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt. 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, jeżeli nie stanowią one działów specjalnych produkcji rolnej.

W celu określenia czy działalność należy zaliczyć do działalności rolniczej zwolnionej od opodatkowania, czy też do działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ustalono minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin w trakcie ich biologicznego wzrostu, co pozwala na uznanie danej działalności za rolniczą. Przetrzymywanie zatem przez nabywcę przez okres co najmniej: 1 miesiąca od dnia nabycia roślin, 16 dni w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek, 6 tygodni w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego, 2 miesięcy w przypadku pozostałych zwierząt, pozwala na uznanie danej działalności za zwolnioną od podatku dochodowego.

Zatem uznając, że spełnione zostały powyższe warunki i że uzyskuje Pan przychody z działalności rolniczej można stwierdzić, że do tych przychodów nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z dniem 23 grudnia 2002r. zgłosił Pan rozpoczęcie uzyskiwania przychodów z tytułu usług handlu detalicznego i hurtowego artykułami ogrodniczymi i przemysłowymi, deklarując zaprowadzenie ewidencji przychodów i tym samym opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. art. 12 ust. 1 pkt. 5 litera b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w zakresie handlu, wynosi 3,0% przychodów.
Za działalność usługową w zakresie handlu , zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 ustawy uważa się - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Towarem handlowym są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, udokumentowane dowodem zakupu tj.- otrzymaną fakturą, rachunkiem, paragonem, dowodem wewnętrznym z opisem otrzymanego towaru.
Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, (...).
Dowody zakupu zgodnie z treścią ust. 4 tegoż artykułu należy przechowywać w miejscu wykonywania działalności lub, jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w miejscu wskazanym przez podatnika lub podatników - jako ich siedziba, albo w biurze rachunkowym, któremu zostało powierzone prowadzenie ewidencji.

Reasumując należy stwierdzić, że jako osoba fizyczna uzyskująca przychody z prowadzenia działalności rolniczej w zakresie produkcji roślin ozdobnych i krzewów owocowych i jednocześnie uzyskująca przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie usług handlowych artykułami ogrodniczymi nabytymi od producentów roślin i sprzedawców pozostałych artykułów ogrodniczych, korzysta Pan ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z działalności rolniczej, natomiast pozostały przychód tj. uzyskany ze świadczenia usług handlowych podlega opodatkowaniu wg. stawki 3%.

W zakresie podatku od towarów i usług (VAT)- zostanie wydane odrębne postanowienie.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a §4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity D z . U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia- art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacji podatkowej.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj