Interpretacja Urzędu Skarbowego w Augustowie
US-III/415-KK-I-26/2005
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/415-KK-I-26/2005
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Augustowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
nieodpłatne przekazanie rzeczy
przekazanie nieodpłatne
środek trwały


Pytanie podatnika
W jaki sposób udokumentować operacje przesunięcia majątku między firmami małżonków oraz według jakich cen go wycenić?


Pismem z dnia 09.08.2005r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 11.08.2005r.), … zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny, z którego wynikają następujące okoliczności:

Podatniczka od 1999r. prowadzi zarejestrowaną na własne nazwisko działalność gospodarczą. W okresie od listopada 2001r. do maja 2005r. w prowadzeniu działalności pomagał podatniczce jej mąż jako osoba współpracująca. Obecnie mąż podatniczki założył własną firmę o tym samym profilu działalności. Podatniczka chce przekazać do firmy męża część środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W chwili zakupu przedmiotowych dóbr pomiędzy małżonkami istniała wspólność ustawowa. Obecnie obowiązuje rozdzielność majątkowa.

Podatniczka zadaje następujące pytanie o wykładnię prawa podatkowego: „W jaki sposób udokumentować operację przesunięcia majątku między firmami małżonków oraz według jakich cen go wycenić...”

STANOWISKO PODMIOTU:

W ocenie podmiotu operację przesunięcia majątku między firmami małżonków można udokumentować protokołem przekazania. Ponadto, w związku z tym, że przedmiotowymi środkami są komputery, program komputerowy oraz maszyny poddane szybkiemu postępowi technicznemu i ich wartość w chwili obecnej znacznie odbiega od cen nabycia z 2002r. majątek należy wycenić według cen rynkowych.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA:

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm./ zapisy w księdze dokonywane są (…) na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. W myśl § 13 pkt 3 w/w rozporządzenia za dowody księgowe uważa się również dowody przesunięć. Z § 12 ust. 3 pkt 2 tego rozporządzenia wynika, że podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe (…), tj. m.in. dowody przesunięć, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierającym co najmniej:


a)wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b)datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonanie operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym, że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podatnie jednej daty,
c)przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d)podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Biorąc pod uwagę stanowisko podatniczki, zgodnie z którym w/w operację można udokumentować protokołem przekazania, stwierdzono, że protokół taki jest właściwym dowodem, o ile jednak spełnia wszelkie warunki opisane w w/w przepisach.

W myśl art. 22g ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych – a w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, na podstawie obowiązujących przepisów taka sytuacja występuje – (…) wartość początkową przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Biorąc powyższe pod uwagę, dokonując przekazania środków trwałych pomiędzy firmami małżonków, przy ustalaniu ceny przedmiotowego majątku należy wziąć pod uwagę ceny rynkowe majątku takiego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, uwzględniając także stopień jego zużycia. O ile zatem zostaną spełnione przedmiotowe warunki sposób wyceny środków trwałych określony w stanowisku podatniczki jest sposobem prawidłowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj