Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-342/05/AK
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-342/05/AK
Data
2005.09.23



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
bonifikaty
faktura korygująca
kurs waluty
obrót


Pytanie podatnika
Czy dokonanie korekty faktury w przedstawionym stanie faktycznym będzie w sensie ekonomicznym bonifikatą?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona przejęła spółkę (dalej: Wykonawca), występując z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, będącej wykonawcą hotelu, którego budowa została zakończona w sierpniu 2003r. Inwestor zakwestionował wysokość kwot wykazanych w fakturach wystawionych przez Wykonawcę za roboty budowlane. Zakwestionowana kwota wynosiła 23.991.177zł brutto. Wykonawca wystąpił do sądu z pozwem o wydanie nakazu zapłaty. W dniu 9 grudnia 2004r. Sąd wydał nakaz zapłaty na kwotę 17.296.953,33zł brutto. Strona oraz inwestor zamierzają zawrzeć porozumienie, w którym uzgodnią, że z kwoty 23.991.177zł brutto ostatecznie zostanie zapłacona równowartość 1.000.000 euro plus VAT, co w przyszłości pozbawia Inwestora z dochodzenia jakichkolwiek roszczeń (np. w ramach gwarancji). W związku z tym, tytułem ostatecznego rozliczenia, Strona wystawi fakturę korygującą na zmniejszenie wartości robót budowlanych. Faktura korygująca będzie dotyczyła różnicy pomiędzy kwotą 23.991.177 zł. brutto a równowartością w złotych polskich kwoty 1.000.000euro, powiększonej o VAT, przy zastosowaniu średniego kursu NBP, obowiązującego w dniu płatności. Strona stoi na stanowisku, iż dokonanie korekty będzie w sensie ekonomicznym bonifikatą.

Podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) jest obrót, a obrotem kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku, który zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Z powyższego wynika, że ustawodawca dopuszcza umniejszanie podstawy opodatkowania o różnego rodzaju rabaty, bonifikaty, opusty i skonta. Prowadzi to do stwierdzenia, że wszelkie działania sprzedawcy wobec kontrahenta mające źródło w obrocie, rodzą obowiązek wystawienia faktur korygujących, zgodnie z § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), w myśl których w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Fakturę korygującą, wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego Strona w opisanej sytuacji może wystawić fakturę korygującą na obniżenie ceny usługi w związku z podpisanym porozumieniem.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu zaznacza iż, stosownie do § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Zgodnie z ust. 3 § 37 w/w rozporządzenia w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj