Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-141-165/05/MP
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-141-165/05/MP
Data
2005.07.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
emisja akcji
kapitał akcyjny
koszty uzyskania przychodów
najem
objęcie (nabycie) akcji
podwyższenie kapitału
siedziba firmy
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
Czy jest kosztem uzyskania przychodu w 2004 r. amortyzacja od prawa użytkowania nieruchomości przez okres 10 lat, wniesionego aportem w formie prawa użytkowania w zakresie odpowiadającym prawu najmu nieruchomości? Spółka wyemitowała w 2001 r. akcje objęte przez akcjonariusza wniesieniem tego aportu. Cała kwota emisji zwiększyła kapitał Spółki.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 20.04.2005 r. (wpłynęło do tutejszego urzędu w dniu 25.04.2005 r.), uzupełnionym dnia 11.05.2005 r. oraz dnia 15.07.2005 r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka wyemitowała w 2001 r. 135 000 akcji objętych przez akcjonariusza wniesieniem aportu w formie prawa użytkowania w zakresie odpowiadającym prawu najmu nieruchomości na okres 10 lat. Cała kwota emisji zwiększyła kapitał akcyjny Spółki. W nieruchomości tej ma siedzibę oddział Spółki.

Podatnik zapytuje, czy w 2004 r. wielkość amortyzacji od prawa użytkowania nieruchomości jest kosztem uzyskania przychodu?

Zdaniem Podatnika, wartość amortyzacji prawa użytkowania lokalu jest kosztem uzyskania przychodów.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Przepisy art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych taksatywnie wymieniają środki trwałe podlegające amortyzacji, natomiast przepisy art. 16b - podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne. W przepisach tych nie uwzględniono prawa użytkowania nieruchomości w zakresie odpowiadającym prawu najmu, wniesionego do spółki w formie aportu.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, amortyzacja wniesionego do Spółki w formie aportu prawa użytkowania nieruchomości w zakresie odpowiadającym prawu najmu przez okres 10 lat nie stanowi kosztów uzyskania przychodów w 2004 r.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące według stanu prawnego na dzień 01.01.2004 r. i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj