Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/158/05
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/158/05
Data
2005.09.13



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku
usługi montażowe
ustawa
załączniki


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży usług montażu stolarki budowlanej, której producentem jest Podatnik prawidłowym będzie zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT - w wysokości 7%?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 30.03.2005 r. Nr PP2/443-95/05/KH/19973 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami )

zmienia postanowienie organu pierwszej instancji w części dotyczącej stawki podatku VAT na usługi montażu stolarki budowlanej po dniu 14 lutego 2005 r. z użyciem okien i drzwi wyprodukowanych przez Spółkę


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 03.03.2005 r. ( wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 04.03.2005 r. ) Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Zapytanie dotyczyło możliwości zastosowania stawki w wysokości 7 % do usług polegających na montażu stolarki budowlanej, tj. okien i drzwi, w obiektach budownictwa mieszkaniowego zarówno w odniesieniu do usługi montażu jak i wartości montowanych okien i drzwi w sytuacji, gdy Spółka jest producentem montowanych towarów.

Zdaniem Spółki w w/w przypadku można stosować 7 % stawkę podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 30.03.2005 r. stwierdził, iż do dnia 14 luty 2005 r. w przypadku opodatkownia podatkiem VAT montażu dzwi i okien przez ich produceta, należy stosować stawkę podatku właściwą dla danego towaru. Natomiast po dniu 14 luty 2005r. obniżona stawka podatku wynikająca z poz. 19 załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami ) odnosi się wyłącznie do usługi montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów. Nie ma ona natomiast zastosowania do dostawy montowanych towarów (okno, drzwi) przez Spółkę wyprodukowanych, która to czynność powinna być opodatkowana wg stawki właściwej dla tych towarów.

Po rozpoznaniu akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza :

W dniu 15 lutego 2005 r. w załączniku nr 1 w/powołanego rozporządzenia została dodana pozycja nr 19 - § 1 pkt 7 lit b. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego ww. rozporządzenie ( Dz.U. Nr 17, poz. 150 ). Od tego dnia montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach o których mowa w poz. 20 załącznika nr 1 ww. rozporządzenia oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy podlega opodatkowaniu stawką 7 %. Pojęcie "montaż" oznacza dokonanie określonych czynności z wykorzystaniem ( zużyciem, użyciem) określonych towarów. W podstawie opodatkowania robót polegających na montażu okien i drzwi przez ich producenta należy zatem uwzględnić również wartość montowanych towarów, zgodnie z postanowieniami art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ).

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w części dot. stawki podatku VAT na usługę montażu stolarki budowlanej przez jej producenta po dniu 14.02.2005 r. rażąco narusza postanowienia ww. przepisu § 1 pkt 7 lit b rozporządzenia Ministra Finansów.

W pozostałym zakresie Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uznał stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego za prawidłowe.

Z ww. względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.
Powyższa interpretacja: - dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj