Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1436/2CF/415/IP-119/2005/BS
z 4 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1436/2CF/415/IP-119/2005/BS
Data
2005.11.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kredyt kontraktowy
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy jestem uprawniona do korzystania z odliczeń od podatku (30% wpłat) łącznie z tą ostatnią wpłatą w wysokości 130.000,00zł z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej w roku 2005 i latach kolejnych o ile w roku 2005 wielkość zaliczek na podatek dochodowy będzie niższa niż kwota przysługującego odliczenia z tytułu łącznych wpłat do Kasy Mieszkaniowej?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 §1 oraz art.14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05 sierpnia 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , w którym wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż fakt skrócenia okresu terminu oszczędzania oszczędności zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej i zmiana wysokości deklarowanej wpłaty miesięcznej uprawnia do korzystania z odliczeń od podatku

p o s t a n a w i a

uznać Pani stanowisko za zgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie zaistnienia omawianego stanu rzeczywistego

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05 sierpnia 2005 r. wpłynął do kancelarii tutejszego organu podatkowego Pani wniosek w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie odliczenia z tytułu systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej na nabycie udziałów do lokalu mieszkalnego.

Stan faktyczny przedstawia się następująco: W dniu 31 grudnia 2001r. zawarła Pani umowę z Kasą Mieszkaniową Banku S.A. na długoterminowe oszczędzanie z przeznaczeniem gromadzonych środków na cele mieszkaniowe. W/w umowa została zawarta na okres do 30 listopada 2007r. Przez kolejne lata gromadząc oszczędności na rachunku kasy mieszkaniowej korzysta Pani z możliwości odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej. Na początku 2005 roku sprzedała Pani mieszkanie własnościowe, z którego całą kwotę chce Pani przeznaczyć na jednorazową wpłatę do kasy mieszkaniowej. W związku z tym w 29 lipca br. podpisała Pani z bankiem aneks do umowy zwiększający wysokość wpłaty z 140,00 zł do 130.000,00zł oraz skróciła Pani okres oszczędzania do 45 miesięcy, co oznaczało, iż wpłata w wysokości 130.000,00zł będzie ostatnią ratą. Zgromadzone środki chce Pani przeznaczyć na zakup innego mieszkania.

Pani zdaniem, fakt skrócenia okresu terminu oszczędzania oszczędności zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej i zmiana wysokości deklarowanej wpłaty miesięcznej uprawnia Panią do dalszych odliczeń od podatku.

Zgodnie z treścią art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r.- podatek dochodowy (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo- kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Przepisy ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 z 2001 r. poz. 1509) zlikwidowały z dniem 1 stycznia 2002 r. ulgi mieszkaniowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych. Art. 4 ust. 3 powołanej ustawy stanowi, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Kwestie związane z oszczędzaniem w kasach mieszkaniowych na podstawie zawartej umowy o kredyt kontraktowy zostały uregulowane w ustawie z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy (Dz. U. Nr 68, poz. 330).

Z postanowień art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995r. wynika, że przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową do przechowania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. Przy czym stosownie do postanowień § 2 ust. 4 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1996r. na wniosek oszczędzającego postanowienia umowy o kredyt kontraktowy, za zgodą banku, mogą być zmieniane w formie pisemnej.

Jeżeli zatem umowa o kredyt kontraktowy w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.2001r. zawiera postanowienia dopuszczające możliwość skrócenia okresu oszczędzania wówczas dokonanie takiej zmiany pozostaje bez wpływu na prawo do odliczeń z tytułu kwot wnoszonych do kasy mieszkaniowej.

W myśl art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na m.in. systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Przy czym zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma moc obowiązującą również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

Zatem w świetle powyższego podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, gdy wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn.zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 i 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na następujące cele mieszkaniowe:

1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki, na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania, przy czym enumeratywne wyliczenie zawartych w tym artykule celów mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, a nie przykładowy. Katalog ten obejmuje zakup udziału we własności budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego, w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego.

Stąd też w przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku, gdy oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej przeznaczy Pani na zakup udziału w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanego gruntu nie utraci Pani prawa do przedmiotowej ulgi w tej części.

Zatem jeżeli zawarcie umowy o zmianę deklarowanej wpłaty miesięcznej oraz skrócenie okresu oszczędzania będzie zgodne z powołanymi wyżej postanowieniami umowy o kredyt kontraktowy, to Pani będzie mogła odliczyć 30% całej wpłaconej kwoty. Natomiast w przypadku dokonania wcześniejszych wpłat z naruszeniem zasad określonych w postanowieniach powołanej umowy Pani nie utraci prawa do ulgi, ale nadpłacona kwota nie będzie podlegała odliczeniu.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, jeżeli wcześniejsze dokonanie wpłaty w kwocie wyższej od należnej na rachunek oszczędnościowo-kredytowy, jak również zawarcie umowy o skrócenie okresu oszczędzania nie naruszają zasad wynikających z powołanych wyżej przepisów, to Pani zachowuje prawo do dokonania odliczeń od podatku 30% dokonanych wpłat w roku podatkowym.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Panią stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj