Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PP/443-26/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-26/05
Data
2005.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
dotacja
faktura VAT
obniżenie podatku należnego
podatek należny
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy możliwym jest obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT otrzymanej na potwierdzenie zakupu sprzętu medycznego, pomimo iż ma on być współfinansowany z dotacji odpowiadającej 50 % ceny jego wartości netto ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.03.2005 r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że

przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 25 marca 2005 r. zwróciła się Pani o udzielenie interpretacji dotyczącej możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany zakupami, które będą współflnansowane z dotacji uzyskanej w ramach Programu Phare 2002 SSG-2002-580.06.05, Regionalny Program Wsparcia Małych i Średnich Przedsiębiorstw - Przedsiębiorczość w Polsce. Planuje Pani zakup sprzętu medycznego stanowiącego wyposażenie gabinetu weterynaryjnego, w całości sfinansowany z własnych środków. Po uregulowaniu należności uzyska Pani dotację, która odpowiadać będzie 50% wartości netto nabytego sprzętu.

Według stanowiska zaprezentowanego w piśmie możliwym jest obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT otrzymanej na potwierdzenie zakupu sprzętu medycznego, pomimo iż ma on być współfmansowany z dotacji odpowiadającej 50% jego wartości netto.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zminami ) w zakresie, jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy). Natomiast przypadki, w których nie ma zastosowania prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku ureglowane zostały w przepisach art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Wśród regulacji zawartych w podanym przepisie ustawy nie wymieniono braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakupy, za które czynnemu i zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług w oparciu o inne przepisy przyznano częściowy zwrot (np. w formie dotacji) poniesionych wydatków mających związek z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.


Powyższa interpretacja :

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj