Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PO/415-44/05
z 2 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/415-44/05
Data
2006.01.02



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
adres zagraniczny
dochód z najmu
kodeks cywilny
miejsce zamieszkania
najem
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
unikanie podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczać podatek dochodowy, jakie składać deklaracje oraz czy uwzględniać w zeznaniu dochody osiagnięte w Niemczech w sytuacji kiedy podatnik zameldowany jest na stałe w Niemczech, tam mieszka i pracuje a jednocześnie wynajmuje lokal osobie prowadzącej działalność gospodarczą i otrzymuje z tego tytułu 500,00 zł miesięcznie?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z Pana wnioskiem z dnia 04.10.2005 roku (data wpływu 07.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Pana zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 07.10.2005 roku (uzupełnionym dnia 08.11.2005 roku) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od miesiąca października 2005 roku wynajmuje Pan lokal osobie prowadzącej działalność gospodarczą i z tego tytułu otrzymuje Pan 500,00 złotych miesięcznie. W związku z tym, iż na stałe zameldowany jest Pan w Niemczech, gdzie mieszka Pan i pracuje, zwrócił się Pan z zapytaniem: w jaki sposób rozliczać podatek dochodowy, jakie składać deklaracje oraz, czy uwzględnić w zeznaniu dochody osiągnięte w Niemczech?

W odpowiedzi tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele rolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Z wyżej wymienionych uregulowań prawnych wynika, że prawidłowe opodatkowanie osoby fizycznej uzależnione jest przede wszystkim od miejsca jej zamieszkania.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawarto definicji tego pojęcia, co powoduje konieczność posiłkowania się w tym zakresie przepisami Kodeksu cywilnego.
W świetle art. 25 K.c. (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Powyższe uregulowanie oznacza, że o miejscu zamieszkania decydują dwa łącznie występujące czynniki: faktyczne przebywanie (czynnik zewnętrzny) i zamiar stałego pobytu (czynnik wewnętrzny).

W przypadkach, gdy elementy konstrukcyjne podatku (podmiot, przedmiot) związane są z więcej niż jednym państwem, zastosowanie mają odpowiednie umowy międzynarodowe w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Z treści art. 15 ust. 1 Umowy zawartej dnia 14 maja 2003 roku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec - wynika, że z zastrzeżeniem postanowień art. 16, 17, 18 i 19 umowy, uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba, że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 wyżej cytowanej umowy dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że miejscem Pana zamieszkania są Niemcy i tam wykazuje Pan dochód z pracy najemnej, a lokal położony w Polsce jest tylko źródłem uzyskania dochodu z najmu nieruchomości.

W kwestii sposobu rozliczania uzyskanych przez Pana przychodów z tytułu najmu lokalu w Polsce, tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych płatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2 - 2b ustawy o podatku dochodowym.

Jednakże jak wynika z art. 9 ust. 1 tejże ustawy warunkiem opłacania podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy jest złożenie przez podatnika pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Stosowne oświadczenie podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych obliczony dla przychodów uzyskanych z najmu wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, od kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 w.w ustawy podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu ewidencjonowanego są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.
Termin złożenia zeznania rocznego (PIT-28) dla podatników opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego upływa z dniem 31 stycznia roku następnego.

W przypadku, gdy dochody uzyskane z tytułu najmu podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, wówczas zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f.
Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzednie.

Zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust.1, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia.
W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku - art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy oraz opisany przez Pana stan faktyczny, a w szczególności miejsce Pana zamieszkania (Niemcy) i położenie lokalu (Polska) tutejszy organ podatkowy informuje, że w przypadku rozliczania dochodów z najmu lokalu na zasadach ogólnych jest Pan obowiązany - zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych złożyć zeznanie roczne według ustalonego wzoru (PIT-36), o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8, nie uwzględniając dochodów uzyskanych w Niemczech z pracy najemnej.

W świetle powyższego stanowisko Pana nie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art. 14b § 2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w polu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj