Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-40/05/70814
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-40/05/70814
Data
2005.09.30



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
wynagrodzenie za pracę
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczyło: ustalenia kursu walut, po którym należy przeliczać na złote polskie wynagrodzenie pracowników wyrażone w umowach o pracę w euro, t. j. według kursu kupna z dnia otrzymania lub postanowienia do dyspozycji podatnika ogłoszonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik, czy po kursie, po którym płatnik kupowałby walutę w banku, czyli po kursie sprzedaży.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskieo Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 11 sierpnia 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 1 września 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznychstwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Spółki dotyczy ustalenia kursu walut, po którym należy przeliczać na złote polskie wynagrodzenie pracowników wyrażone w umowach o pracę w euro, t. j. według kursu kupna z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika ogłoszonego przez bank, z którego usługkorzysta podatnik (jak zostało zastrzeżone w umowie o pracę), czy po kursie, po którym płatnik kupowałby walutę w banku, czyli po kursie sprzedaży.
Według przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego Spółka realizuje kontrakt w RFN. Wynagrodzenie zatrudnionych przy nim pracowników wyrażone jest w euro, ale wypłacane po przeliczeniu na złote polskie. Zgodnie z postanowieniami umów o pracę przerachowanie z euro na polskie złote następuje według kursu kupna z dnia otrzymania lub postawienia należności do dyspozycji podatnika ogłoszonego przez bank, z którego usług podatnik korzysta. Wynagrodzenie obliczone w złotych polskich stanowi podstawę naliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów ze stosunku pracy.
Na tle takiego stanu faktycznego Spółka formułuje stanowisko, że wynagrodzenie wyrażone w euro winno być przeliczane na złote polskie według kursu, po którym pracodawca (płatnik) kupowałby walutę (euro) w banku, z którego usług korzysta, czyli po kursie sprzedaży stosowanym przez bank. Pogląd swój Spółka uzasadnia twierdzeniem, że gdyby wypłaty wynagrodzeń dokonywała w walucie euro, bank obciążyłby ją swoim kursem sprzedaży, a ten jest wyższy niż zastrzeżony w umowach z pracownikami kurs kupna. Taka interpretacja jest jej zdaniem zgodna z art. 11 § 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w uzasadnieniu stanowiska powołuje.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska Spółki.
Stosownie do art. 11 § 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne (...).
Przychody ze stosunku pracy zostały w art. 12 ust. 1 ww. ustawy zdefiniowane jako wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (...).

W myśl art. 31 cytowanej ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy (...). Wysokość zaliczek ustala się stosownie do postanowień art. 32 cytowanej ustawy przyjmując za dochód będący podstawą ustalenia zaliczki miesięcznej uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).
W sytuacji, kiedy wynagrodzenie zostało określone w euro, zaś wypłacane jest w złotych polskich, ustalenie stosunku, w jakim jedna waluta jest wymienialna na drugą, t. j. kursu walut, stanowi jedynie sposób wyrażenia wysokości wynagrodzenia. Dla płatnika podstawą naliczaniazaliczek na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy będzie - zgodnie z art. 32 w związku z art. 12 ust. 1 i 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pensja rzeczywiście wypłacona lub postawiona do dyspozycji pracownika, czyli już po przeliczeniu na złote polskie przy zastosowaniu umówionego kursu walut.
Ponieważ w umowach o pracę określono relację między walutami, według której pracodawca przelicza wynagrodzenie pracownikom jako kurs kupna walut stosowany przez bank, z którego usług korzysta pracownik, niezrozumiałe są wątpliwości Spółki w tym zakresie. Przychodem ze stosunku pracy są te pieniądze (złoty polski) i wartości pieniężne (waluty obce), które pracownik w danym roku podatkowym faktycznie otrzymał lub które postawiono mu do dyspozycji. Jeżeli więc Spółka wypłaca pracownikom równowartość w złotych polskich należności wyrażonej w euro stosując kurs kupna walut ogłaszany przez bank pracownika, to tę właśnie kwotę winna potraktować jako podstawę naliczania zaliczki na podatek dochodowy. W będącym przedmiotem analizy stanie faktycznym problem stosowania przez banki zróżnicowanych kursów kupna i sprzedaży nie ma znaczenia. Spółka przecież nie kupuje walut i nie wypłaca pracownikom pensji w euro. Waluta jest tu tylko sposobem wyrażenia należności, która uiszczana jest w złotych po zastosowaniu umówionej metody przeliczenia. Pracodawca, jeśli chce wartość wynagrodzenia wyrazić wedle innego kursu, np. kursu sprzedaży, może to uczynić zmieniając w tym zakresie umowy o pracę, co nie stanowi jednak przedmiotu wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Osobnego wyjaśnienia wymaga zagadnienie ustalenia kosztów uzyskania przychodów Spółki z tytułu wydatków poniesionych na rzecz pracowników. Przede wszystkim trzeba zastrzec, iż zróżnicowanie między kursem kupna i sprzedaży banku nie ma w przedmiotowym staniefaktycznym wpływu na rzeczywiste wydatki pracodawcy. Świadczenia ze stosunku pracy mogą być zaliczone do kosztów podatkowych pracodawcy tylko pod warunkiem spełnienia przesłanek z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.), czyli z zastrzeżeniem faktycznego ich „wypłacenia, dokonania lub postawienia do dyspozycji" i wyłącznie w miesiącu, w którym te zdarzenia miały miejsce. Zatem pracodawca nie może zarachować w koszty uzyskania przychodów więcej niż rzeczywiście wydał na wynagrodzenia pracowników. Dla wnioskującej Spółki ma to takie znaczenie, że koszty swoje ustali wedle dokonanych wypłat, t. j. po przeliczeniu wynagrodzeńwyrażonych w euro na złote polskie według kursu kupna banku pracownika, a nie według kursu, po którym kupowałaby walutę, gdyby pensje płaciła w euro.

Nadmienia się jednocześnie, iż podnoszony przez Spółkę jako podstawa rozstrzygnięcia artykuł 11 § 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie zastosowania w sprawie, ponieważ dotyczy innego stanu faktycznego. Przepis ten odnosi się do sytuacji, kiedy podatnik uzyskuje przychody w walutach obcych, a tylko z uwagi na konieczność ustalenia należnego podatku, trzeba je przeliczyć na PLN.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanię podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj