Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-149/05/AM
z 20 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-149/05/AM
Data
2005.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
kredyt kontraktowy
utrata prawa do ulgi
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy wycofanie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, a następnie zwrot tych środków do tej samej kasy, reaktywacja pierwotnie założonego imiennego rachunku oszczędnościowo-kredytowego zwalnia nas z obowiązku zwrotu do Urzędu Skarbowego wykorzystanych w latach 2000-2004 odliczeń od dochodu/przychodu, czy też nie, i czy musimy wydatkować zgromadzone do dnia 31.10.2004 r. środki na cele mieszkaniowe do końca 2005 r., tak by nie narazić się na konieczność zwrotu tych odliczeń?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.). postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Państwu X, oceniając stanowisko odnośnie terminu wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej w 2005 roku - przedstawione we wniosku z dnia... i uzupełnionego pismem w dniu..., o udzielenie interpretacji jako-nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnicy zawarli umowę z Kasą Mieszkaniową w dniu 17 listopada 2000 r. W dniu podpisania umowy zadeklarowany został 36-cio miesięczny okres oszczędzania, tj. do dnia 31.10.2003 r. Ostatecznie, podpisując stosowne aneksy do umowy oszczędzali w kasie mieszkaniowej 48 miesięcy. W dniu 31.10.2004 roku minął zadeklarowany przez Podatników okres oszczędzania i nabyli prawo do ubiegania się o kredyt kontraktowy. Dnia 16 listopada 2004 r. Podatnicy złożyli dyspozycję wycofania środków z kasy mieszkaniowej. W dniu 7 stycznia 2005 r. Państwo X otrzymali zgromadzone pieniądze, które mieli zamiar wydatkować na zakup mieszkania. Ze względu na zaistniałą sytuację rodzinną Podatnicy wystąpili do Dyrekcji Kasy Mieszkaniowej Banku Pekso S.A z prośba o reaktywowanie rozwiązanej umowy. W dniu 12 sierpnia 2005 r. Dyrekcja Banku reaktywowała umowę o kredyt kontraktowy. Podatnicy zwrócili zgromadzone do dnia 31.10.2005 r. środki do kasy mieszkaniowej i nadal oszczędzają pieniądze na pierwotnie założonym, imiennym rachunku oszczędnościowo-kredytowym, tej samej kasy mieszkaniowej, tego samego banku. Podpisując w dniu 9 września 2005 r. aneks do umowy wydłużyli okres oszczędzania do lipca 2006 r.

2. Przedmiot interpretacji: Państwo X we wspomnianym piśmie zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z następującym pytaniem: Czy wycofanie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, a następnie zwrot tych środków do tej samej kasy, reaktywacja pierwotnie założonego imiennego rachunku oszczędnościowo-kredytowego zwalnia nas z obowiązku zwrotu do Urzędu Skarbowego wykorzystanych w latach 2000-2004 odliczeń od dochodu/przychodu, czy też nie, i czy musimy wydatkować zgromadzone do dnia 31.10.2004 r. środki na cele mieszkaniowe do końca 2005 r., tak by nie narazić się na konieczność zwrotu tych odliczeń.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: W opinii Wnioskodawców, w konsekwencji otrzymania od kasy mieszkaniowej zgody na kontynuację gromadzenia środków na tym samym, pierwotnie założonym rachunku oszczędnościowo-kredytowym tego samego banku - nie będą zobowiązani do wydatkowania zgromadzonych oszczędności w kasie mieszkaniowej w okresie obowiązywania umowy kontraktowej, tym samym nie będą zobligowani do wydatkowania środków finansowych na cele mieszkaniowe do końca 2005 roku- ważne jest, że wszystkie wyżej wymienione zdarzenia występują w tym samym roku podatkowym (2005).

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2001 r. Nr 134, poz.1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniowa, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz .U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) i przed dniem 1 stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot oszczędności wpłacanych na kontynuację systematycznego oszczędzania wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku do upływu określonego przed tym dniem terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Powołany powyżej przepis upoważnia zatem podatnika do kontynuacji odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasach mieszkaniowych po dniu 1 stycznia 2002 roku w sytuacji, gdy prawo do odliczeń podatnik nabył do końca roku 2001, a następnie w kolejnych latach kontynuuje oszczędzanie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Odliczeniu podlegają wyłącznie wpłaty dokonane do upływu terminu systematycznego oszczędzania wynikającego z postanowień umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2001 roku.

Z kolei przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze.zm/ w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. stanowił, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu/przychodu/ lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego /Dz.U z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm./, a następnie: - wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kastę (pkt 4), - przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych (pkt 5) do dochodu/przychodu / lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Zatem jak wskazuje treść przytoczonego przepisu zarówno wycofanie jak i doliczenie dotyczy tego samego roku podatkowego a tym samym środki finansowe wycofane z kasy winny być wydatkowane /dla zachowania prawa do ulgi/ do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wycofanie.Użycie w cytowanym przepisie czasu przeszłego jednoznacznie wskazuje, iż wolą ustawodawcy było, aby wydatkowanie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej nastąpiło, pod rygorem utraty do ulgi, w tym samym roku podatkowym co wycofanie. I nie ma tutaj znaczenia, kiedy nastąpi wycofanie środków - 1 stycznia czy też 31 grudnia. Rokiem podatkowym w podatku dochodowym od osób fizycznym jest rok kalendarzowy.

Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności jest określony w art.8 ust.2 powołanej wyżej ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z którym celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy: - nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną własność, - uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, - remont domu lub lokalu, o którym mowa wyżej, z wyjątkiem bieżącej konserwacji, - spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3, - nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity Dz.U z 2000 r. Nr 98 poz.1070 ze.zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 tej ustawy, poprzez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Z powyższej definicji umowy o kredyt kontraktowy wynika jednoznacznie , że celem systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie w ten sposób zgromadzonych oszczędności wraz z kredytem na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe.Po zakończeniu fazy systematycznego gromadzenia oszczędności kasa mieszkaniowa zawiadamia posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego o nabyciu przez niego uprawnień do otrzymania kredytu.Tak więc wypłata pieniędzy przez kasę mieszkaniową następuję zawsze po złożeniu przez kredytobiorcę dyspozycji wycofania oszczędności. Przepisy ustaw podatkowych nie regulują pojęcia wycofania, tak więc należy mu przypisać znaczenie określone przez strony umowy o kredyt kontraktowy, czyli wypłatę pieniędzy dokonaną przez bank w wyniku złożenia dyspozycji przez podatnika. Przepisy nie przewidują terminu końcowego złożenia dyspozycji wycofania oszczędności, tak więc skutki podatkowe muszą być brane wyłącznie od daty wypłacenia pieniędzy - realizacji przez bank dyspozycji. Tutejszy organ stoi na stanowisku, że wycofanie środków zgromadzonych w kasie nastąpiło w styczniu 2005 r. Przepisy podatkowe przewidują ulgę podatkową z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

W przypadku Wnioskodawców zasada systematyczności nie została zachowana, gdyż wypłacenie środków z kasy nastąpiło w styczniu 2005 r., które podatnicy zgodnie z zawartym przez bank aneksem z dnia 09.09.2005 r. do umowy o kredyt kontraktowy zawartej w dniu 17.11.2005 r. zwrócili zgromadzone środki do kasy mieszkaniowej do dnia 31 października 2004 r. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawców stanu faktyczny oraz powyższe uregulowania prawne, stwierdzić należy, że Państwo X aby nie stracić ulgi powinni wycofaną kwotę w całości wydatkować do końca 2005 roku na cele wskazane w w/cyt. przepisach. Ocenie prawnej nie zostały poddane dokumenty załączone przez Wnioskodawców do wniosku. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj