Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-75.1/57691/05/PJ
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-75.1/57691/05/PJ
Data
2005.12.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
administracja lokalna
aukcja
dostawa wewnątrzwspólnotowa
internet


Pytanie podatnika
Kto zobowiązany będzie do zapłaty podatku, jeżeli nabywcą na aukcji internetowej jest zarejestrowany w innym państwie członkowskim podatnik VAT/UE?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2005 r.

Z wniosku z dnia 24.10.2005 r. (data wpływu wniosku do tut. organu 26.10.2005 r.) wynika, że Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. Spółka zamierza sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem aukcji internetowych, w ten sposób, że zamówienia oraz zapłaty od potencjalnych klientów wpływać mają drogą internetową, towary zaś będą dostarczane za pośrednictwem poczty.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, kto zobowiązany będzie do zapłaty podatku, jeżeli nabywcą jest zarejestrowany w innym państwie członkowskim podatnik VAT/UE.

Zdaniem Podatnika w przypadku, gdy dokonuje on sprzedaży na rzecz kontrahenta będącego podatnikiem VAT zarejestrowanym w innym państwie Wspólnoty Europejskiej, transakcja jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i podatek VAT rozlicza nabywca towaru, według stawki kraju do którego towary te przybywają.

Art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 13 ust. 1 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (dostawa towaru, tj. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Zgodnie z art. 13 ust. 2 w/w ustawy, aby uznać dostawę za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, nabywca towaru musi być podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Także dostawca musi być zarejestrowany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, co w przedstawionym przypadku ma miejsce.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy Spółka dokonuje dostawy na rzecz podmiotu zarejestrowanego w innym kraju Wspólnoty jako podatnik VAT/UE po stronie polskiego Podatnika zarejestrowanego dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Nabywca zaś z tytułu kupna od Spółki towaru ma obowiązek rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów według stawki obowiązującej w kraju nabywcy.

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów Podatnik na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług ma prawo zastosować stawkę podatku VAT 0%, przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 ustawy. W myśl art. 42 ust. 1 pkt 2, aby zastosować stawkę podatku 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone nabywcy na terytorium kraju członkowskiego innego niż terytorium kraju. Dowodami takimi są wymienione w art. 42 ust. 3 dokumenty, pod warunkiem, że łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawne obowiązujące na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj