Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PMiCC/430/01/06/KZ
z 1 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PMiCC/430/01/06/KZ
Data
2006.03.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane


Słowa kluczowe
podatnik
zobowiązanie solidarne


Pytanie podatnika
Czy podatek od czynności cywilnoprawnych pobrany przez notariusza od kupujących w wysokości 1% wyczerpuje obowiązek podatkowy w stosunku do zbywcy?


Na podstawie art.14a par.4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8, poz.60 z 2005r. tekst jedn. ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Bielany postanawia:- uznać stanowisko Strony za słuszne.

UZASADNIENIE

W dniu 31.01.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Strony w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej solidarnej odpowiedzialności podatników za uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. W przedmiotowej sprawie doszło do zawarcia w dniu 20.06.2005r. za rep. 1608/2005 umowy sprzedaży praw i roszczeń na nakłady dokonane na budowę pawilonu handlowego. Strony określiły wartość przedmiotu umowy na kwotę 58.000zł. Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.Nr 41, poz.399 z 2005r. tekst jedn. ze zm.) w związku z par.5 przedmiotowego aktu notarialnego notariusz jako płatnik podatku pobrał go od Nabywcy, który poniósł koszty aktu.

W prawie podatkowym zobowiązanie solidarne powstaje w tych przypadkach, gdy ustawa nakłada obowiązek podatkowy na co najmniej dwa podmioty. Zgodnie z art.5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej- powstaje więc zobowiązanie solidarne.

W kwestii solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe art.91 ustawy Ordynacja podatkowa dla zobowiązań cywilnoprawnych odsyła do przepisów Kodesu cywilnego. Zgodnie z art.369 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz.U.Nr 16, poz.93 ze zm.) zobowiązanie jest solidarne jeżeli wynika to z ustawy. Solidarność zobowiązania polega na tym iż wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie lub od każdego z nich z osobna. Do chwili zupełnego zaspkojenia wierzyciela, strony są solidarnie odpowiedzialne za zobowiązanie podatkowe, wskazanie w umowie jednej ze stron jako ponoszącej koszty nie zwalnia pozostałych z obowiązku uiszczenia podatku. Zgodnie z art. 366 ustawy Kodeks cywilny zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia z zobowiązania pozostałe strony czynności. Zgodnie z art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia, pobrania podatku od podatników i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Zgodnie z art. 10 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych są notariusze od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego i zgodnie z art. 30 ustawy Ordynacja podatkowa odpowiadają całym swoim majątkiem za podatek niepobrany.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 "b" par.1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku umzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14"c" ustawy ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj