Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/98/2005/MB/1
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/98/2005/MB/1
Data
2005.10.05



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
kurs waluty
leasing kapitałowy
przedmiot umowy leasingu
waluta obca
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy mówiąc o spłacie wartości początkowej przedmiotu leasingu, zgodnie z art. 17f ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy sumę opłat określonych w umowie w odpowiedniej walucie umowy na dzień jej zawarcia ( lub każdorazowego aneksowania tej umowy zmieniającego wysokość opłat) porównać z przeliczoną na odpowiednią walutę umowy


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego tj. potwierdzenie czy: 1.mówiąc o spłacie wartości początkowej przedmiotu leasingu, zgodnie z art. 17f ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy sumę opłat określonych w umowie w odpowiedniej walucie umowy na dzień jej zawarcia ( lub każdorazowego aneksowania tej umowy zmieniającego wysokość opłat) porównać z przeliczoną na odpowiednią walutę umowy wartością przedmiotu leasingu po kursie ustalonym przez strony umowy. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie ? biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki (Finansującego) jest między innymi leasing finansowy, operacyjny, a także wynajem maszyn, urządzeń oraz nieruchomości. Finansujący zawiera umowy leasingu, których opodatkowanie w zakresie podatku dochodowego regulują przepisy z art 17a-17l ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r Nr 54, poz 654 z późn. zm.),co oznacza, że umowy określone jako umowy leasingu operacyjnego spełniają warunki określone w art.17b ust. 1 przytoczonej ustawy, zaś umowy leasingu finansowego odpowiadają postanowieniom art. 17f ust. 1. Jednym z rodzajów zawieranych przez Spółkę umów leasingu są umowy, w których wartość przedmiotu umowy oraz wysokość opłat leasingowych wyrażone są w walucie obcej, tzn. ?walutowe umowy leasingu?.

Zdaniem Spółki, jednym z warunków uznania umowy leasingu za umowę leasingu finansowego jest, aby suma ustalonych w umowie leasingu opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiadała co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku walutowych umów leasingu o spełnieniu powyższego warunku decyduje wartość środków trwałych przeliczona na walutę umowy według przyjętego przez strony umowy kursu walut. Strony przeliczają określoną w umowie wartość przedmiotu leasingu wg. kursu średniego NBP obowiązującego w dniu wydania przedmiotu leasingu Korzystającemu do używania i pobierania pożytków. Przyjęcie takiego rozwiązania, w ocenie Spółki, skutkuje tym, że określając wartość początkową przedmiotu leasingu należy porównać sumę opłat określonych w umowie leasingu w odpowiedniej walucie umowy na dzień jej zawarcia lub sporządzenia aneksu zmieniającego wysokość opłat wartością przedmiotu umowy z przeliczoną na odpowiednią walutę umowy wg. przyjętego przez strony kursu.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu przedstawiona przez Stronę argumentacja jest w części dotyczącej ustalenia wartości początkowej przedmiotu leasingu jest prawidłowa.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, regulujące kwestie opodatkowania umów leasingu przewidują dwa rodzaje umów leasingu:1.umowy leasingu ?operacyjnego?, gdy przedmiot umowy podlega amortyzacji u finansującego2.umowy leasingu ?finansowego?, gdy odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje korzystający Z umową leasingu finansowego, mamy do czynienia wówczas, gdy spełnione są warunki określone w art. 17f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku umów leasingu finansowego do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie wlicza się opłat leasingowych, w części odpowiadającej spłacie wartości początkowej przedmiotu leasingu. Ilekroć w ustawie jest mowa o spłacie wartości początkowej, zgodnie z art.17a pkt 7 tejże ustawy, należy przez to rozumieć faktycznie otrzymaną przez finansującego w opłatach ustalonych w umowie leasingu równowartość wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, określoną zgodnie z art. 16g, w podstawowym okresie umowy leasingu, spłaty tej nie koryguje się o kwotę wypłaconą korzystającemu, o której mowa w art. 17d albo w art. 17h.Przy ustalaniu wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej należy zatem uwzględnić treść art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: 1.w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia2.w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia3. w razie nabycia w drodze spadku darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości4.w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) w spółdzielni ? ustaloną na dzień wniesienia wkładu lub udziału poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Zgodnie z treścią art. 16g ust. 3 za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (...) W przypadku wytworzenia we własnym zakresie, za koszt wytworzenia, w myśl art. 16g ust. 4 w/w ustawy, uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę, wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (...), naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika zatem, że warunkiem uznania zawartej umowy za umowę leasingu finansowego konieczne jest określenie wartości początkowej przedmiotu leasingu. Określenie wartości początkowej przedmiotu leasingu, zgodnie z powołanym powyżej art. 16g ustawy, dokonuje się na dzień przekazania środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) do używania. Z kolei zawierając umowę leasingu Strony określają w niej prawa i obowiązki stron tej umowy, w tym m. in. ustalają wartość opłat leasingowych do ponoszenia których obowiązany jest korzystający.

W świetle przedstawionych powyżej okoliczności, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu poprawne jest stanowisko Spółki w kwestii dotyczącej określenia wartości początkowej przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu finansowego przychodem u finansującego ( i kosztem u korzystającego) nie będzie ta część opłat, która odpowiada spłacie wartości początkowej przedmiotu leasingu, wartość tę, w przypadku walutowych umów leasingu, ustala się poprzez porównanie sumy opłat leasingowych określonych w umowie w walucie umowy na dzień jej zawarcia ( lub na dzień sporządzenia aneksu do tej umowy) z przeliczoną na odpowiednią walutę wartością przedmiotu leasingu po kursie obowiązującym w dniu przekazania korzystającemu przedmiotu leasingu do używania i pobierania pożytków.

Odnośnie kursu walut właściwego do dokonania ustalenia wartości początkowej przedmiotu leasingu w omawianej sprawie, nie ma przeszkód prawnych do kwestionowania przyjętego przez Spółkę średniego kursu NBP obowiązującego we wskazanym dniu.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony ? do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa)

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj