Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DG/415-15/06
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/415-15/06
Data
2006.02.20



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
zawieszenie działalności gospodarczej
zwolnienie lekarskie


Pytanie podatnika
W jaki sposób należało w 2005 roku zgłaszać przerwę w działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: w przypadku podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej od podatnika zgłaszającego przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej z powodu choroby, wymaga się dwukrotnego składania druku NIP-1, jednego z datą zawieszenia działalności ( przy czym dzień zawieszenia - poz. 56 pkt 2 nie może być wcześniejszy niż data złożenia druku) i drugiego z datą wznowienia działalności - poz. 56 pkt 3, który winien być złożony w następnym dniu po zakończeniu choroby. Uważa, że wystarczającym dokumentem może być odręczne pismo informujące o zaistniałej przerwie z powodu choroby, w którym poda datę rozpoczęcia oraz zakończenia choroby, i złoży w dniu rozpoczęcia działalności po okresie zwolnienia lekarskiego.

Biorąc pod uwagę fakt, że pytanie wpłynęło w 2005 r., stan faktyczny odniesiono do przepisów prawa obowiązujących w 2005 r. i uznano, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz 930 ze zm.), w przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłaconego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia.W sytuacji gdy przerwa spowodowana została chorobą, podatnik zawiadamia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie przerwy, wynikającym ze zwolnienia lekarskiego, w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.

Obowiązek zgłaszania w/w przerw na odpowiednich drukach wynika z ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ( tekst jednolity Dz. U. Nr 269 z 2004 r., poz. 2681). Zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art. 4. Do aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym stosuje się wzory formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych ustalone przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych ( Dz. U. Nr 202, poz. 1959). Załącznik Nr 1 do w/w rozporządzenia zawiera wzór druku NIP-1, który pełni rolę zgłoszenia identyfikacyjnego lub aktualizacyjnego dla osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą. Konstrukcja formularza NIP-1 (wersja 3) pozwala jednorazowo zaznaczyć w danym druku tylko datę zawieszenia lub wznowienia działalności. Z powyższego wynikał obowiązek składania dwóch druków NIP-1 ( zawieszenie i wznowienie działalności). Nadto, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów (pismo OS 5-065-532-WCH/99 z dnia 13.05.1999 r. ) dane na formularzu NIP-1 o zawieszeniu lub wznowieniu działalności gospodarczej należy podawać w tych przypadkach, w których zgłaszanie przerw następuje z powodów podatkowych, a więc wówczas, gdy taką możliwość dopuszczają przepisy podatkowe. Taką możliwość uwzględniają jedynie przepisy cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie odnoszącym się do działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej.

Nadmienić należy, że na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13.11.2005 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych ( Dz. U. Nr 254, poz. 2132), zmieniającego dotychczasowe rozporządzenie w powyższej sprawie, został zmieniony m. in. wzór formularza NIP-1 ( wersja 4). Nowa wersja druku obowiązująca od 06.01.2006 r., nie zawiera informacji o zawieszeniu lub wznowieniu działalności gospodarczej. Należy jednak zaznaczyć, iż dotychczasowa wersja dokumentu może być stosowana do wyczerpania nakładu, jednak nie dłużej niż do dnia 15.05.2006 r.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, należy uznać, że Podatnik zawsze miał prawo zgłaszania przerwy w działalności gospodarczej z powodu choroby, w dniu następnym po okresie choroby, z tym że do 05.01.2006 r. na dwóch osobnych formularzach NIP-1, a od 06.01.2006 r. taka forma zgłaszania przerwy nie jest wymagana. Przerwę można zgłaszać pisemnie, bez stosowania formularzy NIP-1, z zachowaniem ustawowych terminów. Zgłoszenie przerwy do 05.01.2006 r. odrębnym pismem, bez stosowania druków NIP-1, naruszało obowiązujące przepisy prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj