Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-122/05
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-122/05
Data
2005.10.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
agencja turystyczna
bilety
kasa rejestrująca
prowizje


Pytanie podatnika
Wnioskodawca jest agentem firm przewozowych i w oparciu o umowy agencyjne sprzedaje bilety autobusowe.
Dochodem z nich jest prowizja określona kwotowo i procentowo.
Podatnik może ewidencjonować przy pomocy kasy fiskalnej kwoty netto biletu, prowizji i kwoty brutto.
Jednakże, gdy prowizja zależna jest od wysokości sprzedaży biletów w danym miesiącu wówczas w koncie są nieścisłości dotyczące wyliczeń kwot prowizji, bowiem wnioskodawczyni nie jest w stanie założyć ile biletów w danym miesiącu sprzeda.
Każda prowizja z tytułu sprzedaży wykazywana jest w fakturze prowizyjnej.
Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego wnioskodawca zapytuje, czy należy ewidencjonować kwoty brutto w kasie fiskalnej za sprzedaż dotyczącą biletów autokarowych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 października 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ewidencjonowania sprzedaży biletów autobusowych na kasie fiskalnej

Stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Wnioskodawca jest agentem firm przewozowych i w oparciu o umowy agencyjne sprzedaje bilety autobusowe. Dochodem z nich jest prowizja określona kwotowo i procentowo. Podatnik może ewidencjonować przy pomocy kasy fiskalnej kwoty netto biletu, prowizji i kwoty brutto. Jednakże, gdy prowizja zależna jest od wysokości sprzedaży biletów w danym miesiącu wówczas w koncie są nieścisłości dotyczące wyliczeń kwot prowizji, bowiem wnioskodawczyni nie jest w stanie założyć ile biletów w danym miesiącu sprzeda. Każda prowizja z tytułu sprzedaży wykazywana jest w fakturze prowizyjnej. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego wnioskodawca zapytuje, czy należy ewidencjonować kwoty brutto w kasie fiskalnej za sprzedaż dotyczącą biletów autokarowych. Zdaniem podatnika powinien on wykazywać w kasie fiskalnej kwoty brutto za bilet.

Ocena prawna stanu faktycznego

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z zapisem art. 111 ust. 1 podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl przepisu art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z zapisem § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.)

podatnicy prowadzący ewidencje przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Ponadto w myśl art. 109 ust. 3 podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania , wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 ? dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej

Za pomocą kasy fiskalnej ewidencjonuje się całą sprzedaż podatnika w tym sprzedaż własną oraz prowadzoną w imieniu i na rzecz innych podatników, natomiast obowiązek ewidencjonowania nie jest ograniczony do kwoty prowizji z tytułu wykonywania usług agencyjnych, zlecenia, pośrednictwa lub innych o podobnym charakterze. W świetle powyższych przepisów kwota należna z tytułu sprzedaży biletów (kwota brutto) stanowi obrót, który w całości podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj