Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
PP/443-13/P/82028/2006/DM
z 12 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-13/P/82028/2006/DM
Data
2006.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budynek niemieszkalny
budynek usługowy
budynek użytkowy
odliczenia
podatek naliczony
remonty


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup materiałów budowlanych, materiałów instalacyjnych w związku z przeprowadzeniem remontu budynku będącego środkiem trwałym ?


W dniu 09.05.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych w myśl art. 14a Ordynacji podatkowej. Wobec powyższego pismem z dnia 25.05.2006r., znak PP/440-K/58234/2006/DM, doręczonego Wnioskodawcy dnia 30.05.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej wezwał Podatnika do uzupełnienia wskazanych w ww. piśmie braków formalnych.Pismem z dnia 02.06.2006r. (data wpływu do tut. US 02.06.2006r.) Wnioskodawca uzupełnił braki formalne.

Z przedstawionego w piśmie Wnioskodawcy stanu faktycznego wynika, iż Pani "X" współnie z mężem jest właścicielem budynku. Wnioskodawca w okresie od czerwca 2006r. do października 2007r. zamierza przeprowadzić remont kapitalny ww. budynku. Wartość przeprowadzonego remontu Wnioskodawca szacuje na około 300.000 zł. Remont będzie przeprowadzała firma budowlana.

W chwili obecnej parter ww. budynku jest wynajmowany (4 sklepy), natomiast pozostała część jest niezamieszkała. Po przeprowadzeniu ww. remontu pozostała część budynku będzie wynajmowana.

Za wynajmowanie pomieszczeń w ww. budynku Wnioskodawca wystawia faktury VAT.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z treści ww. pisma wynika, iż ww. budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a podatnik nie zamierza wynajmować pomieszczeń ww. budynku na cele mieszkalne.

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup materiałów budowlnych, instalacyjnych oraz z faktur dokumentujących świadczenie usług w związku z ww. remontem (robocizna).

Zdaniem Wnioskodawcy - ma on prawo do odliczania podatku naliczonego z ww. faktur VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe - z uwagi na, to iż:

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Czyli Wnioskodawca wykorzystuje ww. budynek do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (wynajem pomieszczeń w ww. budynku), a wiec ma podstawy do stosowania regulacji art. 86 ust. 1 cyt. pow. ustawy.

Artykuł 86 ust. 10 pkt 1 tego artykułu określa, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18, a ust. 11 stanowi, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Z ustawowych ograniczeń możliwości odliczenia podatku naliczonego, określonych w art. 88 ustawy, nie wynika zakaz odliczenia podatku od zakupu towarów i usług, jeżeli w późniejszym okresie wydatki te zwiększą wartość wykorzystywanego w działalności środka trwałego, który podlegać będzie amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując:

Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczania kwot podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup materiałów budowlanych, instalacyjnych w związku z przeprowadzeniem remontu ww. budynku.

Wiąże się to z faktem, iż w przyszłości ww. budynek będzie wykorzystywany dla wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Przy czym nleży podkreślić, iż w przypadku faktycznego przeznaczenia ww. budynku na cele inne, niz opodatkowane podatkiem VAT - nie będzie można uznać dokonanego odliczenia podatku naliczonego za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj