Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-33/06
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-33/06
Data
2006.08.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
materiały własne
montaż
obowiązek podatkowy
produkcja
stolarka
tworzywa sztuczne


Pytanie podatnika
Czy usługi montażu stolatki należy traktować jako usługi budowlane lub budowlano-montażowe w rozumieniu art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT i stosować w związku z tym szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, czy też należy je traktować jako dostawę towarów opodatkowaną według zasad ogólnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku złożonym do tut. Organu w dniu 05.06.2006r., uzupełnionym w dniu 03.07.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego przy produkcji i montażu stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych i aluminium z materiałów własnych.

UZASADNIENIE

W dniu 05.06.2006r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek Podatnika, reprezentowanego przez pełnomocnika Panią "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pełnomocnik wniósł uzupełnienie pismem z dnia 03.07.2006 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W zapytaniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług budowlanych i budowlano-montażowych.

Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej Podatnika jest:

-produkcja i montaż stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych (okna, drzwi) z materiałów własnych (PKD 25.23.Z), PKWiU 25.23,

-produkcja i montaż stolarki budowlanej z aluminium (okna, drzwi, ścianki, elementy konstrukcyjne) z materiałów własnych (PKD 28.12.Z), PKWiU 28.12,

-naprawy i remonty stolarki z tworzyw sztucznych i aluminium - związane z bieżącą eksploatacją, PKWiU 45.42,

-usługi montażu stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych i aluminium nie pochodzącej z produkcji własnej (PKD 45.42.Z), PKWiU 45.42.

Wszystkie ww. usługi realizowane są według indywidualnych zamówień klientów na podstawie ustnych uzgodnień lub pisemnych umów. Moment wykonania usługi to dzień podpisania protokołu odbioru robót, lub data wykonania usługi określona w fakturze VAT, jeżeli protokół nie jest sporządzany.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczone są m.in. usługi polegające na produkcji i montażu u zamawiającego elementów stolarki budowlanej, to jest okien, drzwi, elementów konstrukcyjnych ścian, elewacji, zabudowa klatek schodowych, itp.

Zamawiającymi są zarówno osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, jak i podmioty gospodarcze.

Płatności za wykonywane usługi realizowane są z reguły przelewem na rachunek bankowy, w odroczonych terminach określonych w fakturach sprzedaży.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się do tutejszego organu z zapytaniem czy ww. usługi należy traktować jako usługi budowlane lub budowlano-montażowe w rozumieniu art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług i stosować w związku z tym szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, czy też należy je traktować jako dostawę towarów opodatkowaną według zasad ogólnych.

Zdaniem Wnioskującego ww. usługi należy traktować jako usługi budowlane lub budowlano-montażowe opodatkowane w sposób szczególny na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ informuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Określenie w sposób prawidłowy momentu powstanie obowiązku podatkowego wymaga ustalenia czy Podatnik dokonuje dostaw towarów czy świadczenia usług. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy grupy: produkcja, handel i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.

I tak:

  • roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;
  • budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;
  • roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

W związku z powyższym w przedmiotowej sytuacji oznacza to, że jeżeli producent montuje lub instaluje własną stolarkę budowlaną z tworzyw sztucznych (okna, drzwi) oraz własną stolarkę budowlaną z aluminium (okna, drzwi, ścianki, elementy konstrukcyjne), jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób. Zatem na gruncie cyt. ustawy o VAT czynność ta stanowi dostawę towarów a nie usługę.

We wniosku Podatnik powołuje się na klasyfikację statystyczną PKWiU. Z przywołanej klasyfikacji wynika:

-produkcja i montaż stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych (okna, drzwi) z materiałów własnych (PKD 25.23.Z), PKWiU 25.23,

-produkcja i montaż stolarki budowlanej z aluminium (okna, drzwi, ścianki, elementy konstrukcyjne) z materiałów własnych (PKD 28.12.Z), PKWiU 28.12,

tak więc w przypadku montażu wyrobów dokonywanego przez producenta tych wyrobów, cała czynność została zaklasyfikowana jako sprzedaż wyrobów, nie zaś jako świadczenie usług budowlanych.

W związku z powyższym mamy do czynienia, zgodnie z PKWiU, z dostawą towaru a nie ze świadczeniem usług budowlanych. Obowiązek podatkowy powstaje więc zgodnie z art. 19 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4 cyt. ustawy tj. z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, natomiast w sytuacji gdy dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Na marginesie należy zaznaczyć, że stanowisko powyższe zostało potwierdzone w piśmie Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Pośrednich z dnia 21 maja 2004 r. Nr PP1-811-371/04/JW./1114, z którego wynika iż montaż okien dokonywany przez ich producenta jest klasyfikowany przez GUS - w zależności od materiału z jakiego zostały one wykonane, według następujących grupowań PKWiU:

  • z drewna - PKWiU 20.30.11 "Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane",
  • z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 " Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa",
  • ze stali - PKWiU 28.12.10-30 "Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe",
  • z aluminium - PKWiU 28.12.10-50"Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe".

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150), które weszło w życie z dniem 15 lutego 2005 r. zmieniona została tylko stawka podatku od towarów i usług na montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z 22 % na 7 %. Powyższe potwierdza zatem, że należy stosować obowiązującą klasyfikację PKWiU.

Mając powyższe na uwadze stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego przy produkcji i montażu stolarki budowlanej z tworzyw sztucznych z materiałów własnych oraz produkcji i montażu stolarki budowlanej z aluminium jest nieprawidłowe.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Postanowienie niniejsze na mocy przepisu art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej).

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj