Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-13/06/DW
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-13/06/DW
Data
2006.07.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
agent
agent ubezpieczeniowy
akwizycja
koszty uzyskania przychodów
pośrednictwo
prowizje


Pytanie podatnika
Jakie są zasady rozpoznawania w podstawie opodatkowania prowizyjnych kosztów akwizycji oraz kosztów akwizycji rozkładanych w czasie (aktywowanych)?


W złożonym wniosku podatnik, podnosi zagadnienie rozpoznawania podatkowego kosztów traktowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe jako koszty akwizycji (koszty prowizji pośredników ubezpieczeniowych tj. agentów, brokerów itp.)

W opinii podatnika, można znaleźć wiele istotnych argumentów pozwalających na uznanie za koszty uzyskania przychodów prowizji na zasadzie współmierności do osiąganych przychodów (składka przypisana czyli memoriałowo. Podstawa naliczania kosztów prowizji zarachowanej memoriałowo jest według Spółki, określona w umowie z klientem zaś jej dokładne wyliczenie opiera się na konkretnych zapisach w umowie z pośrednikiem (wskaźnik procentowy).

Z uwagi na fakt, iż zarachowane memoriałowo koszty akwizycji dotyczą okresu na jaki została zawarta umowa a tym samym okresu, którego dotyczy przychód rozkładany w czasie poprzez rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe (rezerwa składki) zagadnienie ujawnienia kosztów akwizycji w podstawie opodatkowania wiąże się bezpośrednio z problemem odraczania w czasie kosztów przypadających na przyszłe okresy sprawozdawcze poprzez tzw. aktywowane koszty akwizycji.

W świetle powyższego podatnik zwraca się z prośba o zajęcie stanowiska w sprawie zasad rozpoznawania w podstawie opodatkowania prowizyjnych kosztów akwizycji oraz kosztów akwizycji rozkładanych w czasie (aktywowanych).

Główny element kosztów akwizycji stanowią koszty prowizji pośredników ubezpieczeniowych, które są ewidencjonowane w trakcie miesiąca na podstawie rachunków/faktur, w zależności od zainkasowanej składki. W okresach miesięcznych koszty prowizji obliczane są w oparciu o zaewidencjonowany przypis składki. Różnica pomiędzy kosztami prowizji ustalonymi na bazie przypisu a inkasa zostaje ujęta na koncie rozliczeń międzyokresowych biernych w korespondencji z kontem "koszty akwizycji". Koszty te ujmowane są odrębnie jako aktyw z tytułu odroczonych kosztów akwizycji, który podlega zmniejszeniu stopniowo wraz z upływem czasu współmiernie do zmian rezerwy składki. Tym samym koszty aktywowane ewidencjonowane są wyłącznie dla celów księgowych a ich rozliczenie w czasie poprzez pomniejszenie stworzonego aktywa może dotyczyć jedynie ujęcia księgowego. Zdaniem Spółki, różnica w ujęciu pośrednich kosztów akwizycji wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001r., ma jedynie charakter prezentacyjny i nie powinna mieć wpływu na zmianę wyliczenia podstawy opodatkowania.

Zdaniem podatnika, istota kosztów prowizji agencyjnych wskazuje na bezpośredni związek z należnymi przychodami z prowadzonej przez ubezpieczycieli działalności ubezpieczeniowej, a cała kwota zarachowanej memoriałowo prowizji akwizycyjnej spełnia warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w tym również kwota ujęta jako bierne rozliczenia międzyokresowe. Koszt jest potrącany w roku w którym została zarachowana składka. Jest on znany również co do rodzaju i kwoty gdyż umowy z klientami określają jednoznacznie podstawę naliczania prowizji zaś umowy z pośrednikami zawierają precyzyjne wskaźniki cyfrowe.

W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa co następuje:

Kwestie rachunkowości zakładów ubezpieczeniowych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8.12.2003 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 218, poz. 2144).

Zgodnie z powyższym koszty akwizycji poniesione w okresie sprawozdawczym ale przypadające na przyszłe okresy sprawozdawcze mogą być rozliczone w czasie.

Koszty akwizycji przeniesione na przyszłe okresy sprawozdawcze ujmowane są w aktywach bilansu w pozycji F.II - aktywowane koszty akwizycji.

Rozliczenie kosztów w czasie polega na wyłączeniu z kosztów okresu sprawozdawczego tej ich części, która została w danym okresie poniesiona, lecz dotyczy przyszłych okresów oraz dodaniu do kosztów okresu bieżącego tej części kosztów poniesionych uprzednio, która obciąża badany okres oraz wliczeniu do kosztów działalności pozycji kosztów dotyczących danego okresu sprawozdawczego jeszcze nie poniesionych, lecz przewidzianych do poniesienia w przyszłości.

Do końca roku 2003 zakłady ubezpieczeniowe miały bezwzględny obowiązek rozliczania w czasie (poprzez rozliczenia międzyokresowe) kosztów akwizycji przypadających na przyszłe okresy, natomiast od 1.01.2004r, koszty te mogą być rozliczane w czasie. Należy jednak pamiętać, iż z chwilą wykazania kosztów akwizycji przypadających na przyszłe okresy w rozliczeniach międzyokresowych - koszty te nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, o czym stanowi przepis art. 39 ust. 5 ustawy o rachunkowości.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, należy zgodzić się ze stanowiskiem wyrażonym w przedmiotowym wniosku, iż zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów danego okresu podlegać będą koszty akwizycji spełniające wymogi art. 15 ust. 1 z uwzględnieniem art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 15 ust. 4 powołanej wyżej ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. W momencie zawarcia umowy ubezpieczenia i wystawienia polisy (rachunku) składka przypisana, zdefiniowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dn. 8.12.2003r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń, staje się przychodem należnym, w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka ujmuje w rachunku wyników po stronie kosztów naliczoną memoriałowo prowizję należną pośrednikom, która, jak stwierdzono w zapytaniu, jest określona w umowie z klientem, a jej dokładne wyliczenie opiera się na konkretnych zapisach w umowie z pośrednikiem (wskaźnik procentowy).

W ocenie organu podatkowego koszty akwizycji - prowizji pośredników ubezpieczeniowych pozostają w związku z przychodami podatkowymi, co wypełnia dyspozycję zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów zawartą w przytoczonym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Ponieważ koszty te są określone co do rodzaju i kwoty (umowy z klientami określają jednoznacznie podstawę naliczania prowizji, a z pośrednikami precyzyjne wskaźniki cyfrowe) i zostały zarachowane zgodnie z przepisami o rachunkowości, spełniają także przesłanki art. 15 ust. 4 zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w roku ich zarachowanie w ujęciu księgowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj