Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/423-21/06/PK
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/423-21/06/PK
Data
2006.07.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
akcja
akcjonariusz
kapitał
kapitał akcyjny
kapitał rezerwowy
kapitał zakładowy
kapitał zapasowy
obowiązek płatnika
płatnik
podstawa opodatkowania
podwyższenie kapitału
podwyższenie kapitału zakładowego
przychód


Pytanie podatnika
Jak nalezy ustalić podstawę opodatkowania w pdop w przypadku podwyższenia kapitału spółki akcyjnej?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka Spółka ma zamiar dokonać podwyższenia kapitału zakładowego. Podwyższenie to nastąpi w drodze przekazania kwot z innych funduszy Spółki, w tym ze środków własnych. Zostanie ono dokonane ze źródeł kapitału rezerwowego i zapasowego poprzez podniesienie wartości nominalnej akcji posiadanych przez dotychczasowych akcjonariuszy Spółki. Kapitały zapasowe Spółki zostały utworzone poprzez:

- przekazanie na podstawie uchwały podjętej przez zgromadzenie wspólników części lub całości zysku wypracowanego przez Spółkę w latach ubiegłych;

- przekazanie nadwyżki ceny emisyjnej akcji nad ich ceną nominalną (tzw. agio).

W związku z tym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż w podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu podlegać będzie jedynie podniesienie kapitału z innych funduszy Spółki pochodzących z zysku z lat ubiegłych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Wbrew opinii Spółki z zawartego w ww. przepisie określenia "przychód faktycznie uzyskany z tego udziału" nie wynika, iż opodatkowaniu winien podlegać jedynie przychód w wyniku podwyższenia kapitału z wypracowanego przez Spółkę zysku. Kwota określana jako agio jest przekazywana przez akcjonariuszy na rzecz Spółki w momencie nabywania przez nich akcji za cenę wyższą niż wartość nominalna. Cena uiszczona przez akcjonariusza staje się częścią majątku Spółki i jej przekazanie ma charakter definitywny. W związku z tym kwoty przekazywane na kapitał zakładowy są kwotami należącymi do Spółki. Skoro każde podwyższenie kapitału zakładowego z majątku spółki stanowi dla akcjonariusza przychód to brak jest więc podstaw by uznać, iż źródło pochodzenia tego majątku może wpływać na powstanie tego przychodu. Wynika to zarówno z wykładni gramatycznej przepisów przedstawionej powyżej, jak też i z wykładni systemowej. Co prawda Spółka słusznie zauważa, iż art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uprawnia akcjonariuszy do zaliczenia wydatków związanych z podwyższeniem kapitału do kosztów uzyskania przychodu na moment zbycia przedmiotowych akcji. Jednakże należy zauważyć, iż zgodnie z tym samym art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy wydatki na objęcie lub nabycie akcji w spółce są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Wydatkiem na nabycie akcji będzie w tym przypadku cena nabycia, w kwocie rzeczywiście zapłaconej, a więc łącznie z tzw. agio. Prezentowana przez Spółkę interpretacja przepisów prowadziłaby więc do dwukrotnego pomniejszania różnych przychodów o tą samą kwotę (o kwotę agio), co byłoby niezgodne z podstawowymi zasadami opodatkowania podatkiem dochodowym.

Spółka swoje stanowisko uzasadnia tym, że art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza z katalogu kosztów zapłacony podatek dochodowy i że w związku z tym akcjonariusz jako podatnik nie ma możliwości zmniejszenia negatywnych skutków związanych z potencjalnym pobraniem podatku w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego z innych funduszy utworzonych z kwot tzw. agio. Jak już wyżej wskazano, przeniesienie na rzecz Spółki kwoty agio może stanowić koszt nabycia akcji przy ich zbyciu, a więc odwrotne przekazanie przysporzenia na rzecz akcjonariusza w postaci podwyższenia kapitału zakładowego Spółki stanowić winno przychód. Skutkiem podwyższenia kapitału zakładowego z majątku spółki zawsze będzie przysporzenie po stronie akcjonariusza, a więc pobranie z tego tytułu podatku nie będzie wywoływało żadnych negatywnych skutków, a będzie jedynie realizacją zasady powszechności opodatkowania.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu. Zastrzeżenie zawarte w ust. 2 dotyczy osób prawnych objętych w Polsce ograniczonym obowiązkiem podatkowym i zgodnie z nim podatek dochodowy od dochodów, o których mowa w ust. 1, od osób wymienionych w art. 3 ust. 2 ustala się w wysokości 19 % przychodu, chyba że umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawarta z krajem miejsca siedziby lub zarządu podatnika stanowi inaczej. Zgodnie zaś z art. 26 ust. 1 in fine ww. ustawy zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Reasumując, w przedmiotowym przypadku podstawą opodatkowania będzie cała kwota przekazana na kapitał zakładowy z kapitałów zapasowych Spółki.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż interpretacje w pozostałym zakresie którego dotyczy wniosek zostaną wydane w odrębnych postanowieniach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj