Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/24/2006/EK
z 1 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/24/2006/EK
Data
2006.08.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
czasopisma
kasa rejestrująca
kaseta
obowiązek instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż gazet z załączonymi płytami, kasetami zobowiązuje podatnika do ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy rejestrującej od 1 września 2006r.?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że Pani stanowisko zawarte we wniosku z dnia 29.05.2006r. (data wpływu 30.05.2006r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - odnośnie obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej w przypadku sprzedaży gazet z załączonymi płytami, kasetami, taśmami, dyskietkami – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.05.2006r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku z dnia 29.05.2006r. napisała Pani, że prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie sprzedaży gazet oraz artykułów piśmienniczych i w roku 2005 nie osiągnęła obrotu 40.000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych. Czasopisma, które są sprzedawane, bardzo często mają dołączone w celu "uatrakcyjnienia" tytułu: płyty, kasety, taśmy, dyskietki.

We wniosku zwraca się Pani z zapytaniem, czy w przypadku nie przekroczenia w roku 2006 obrotu 40.000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących dzialalności gospodarczej od dnia 1 września 2006r. będzie zobowiązana rozpocząć ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.05.2006r. uprzejmie informuje:

Zgodnie z brzmieniem § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) - zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 2 i § 3 nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie) płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset video), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Z powyższego przepisu wynika, że bez względu na wysokość obrotów podatnicy dokonujący dostawy płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych będą obowiązani z dniem 1 września 2006r. do ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas rejestrujących.

W Pani sprawie należy ocenić, czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży gazet i artykułów piśmienniczych i dokonując dostawy czasopism, które w celu uatrakcyjnienia tytułu mają dołączone płyty, kasety, taśmy, dyskietki wykonuje Pani czynność stanowiącą dostawę towarów co do zasady podlegającą opodatkowaniu.

Należy podkreślić, że sprzedaje Pani gazety po stałej cenie, a załączone do tytułu płyty, kasety, taśmy, dyskietki mają na celu zwiększenie atrakcyjności sprzedawanych czasopism.

W takim wypadku należy uznać, że to nie Pani a wydawca czasopisma faktycznie wydaje prezenty, które w zależności od ich wartości są opodatkowane i wydawca czasopisma będzie obowiązany do rozliczenia podatku należnego z tytułu wydania prezentów.

Natomiast Pani jako sprzedawca czasopisma po stałej cenie bez możliwości wyboru przez nabywcę zakupu czasopisma bez dodatków, nie posiada obowiązku podatkowego z tytułu wydania załączonych do czasopisma płyt, kaset, taśm. Z Pani punktu widzenia nie występuje bowiem przesłanka opodatkowania tej czynności na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zatem w niniejszej sprawie zasadne jest Pani stanowisko, iż sprzedaż czasopism z załączonymi w celu "uatrakcyjnienia" tytułu płytami, kasetami nie jest dla Pani sprzedażą nośników informacji, o których mowa w § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj